Kinetik Altyapılar Dinamikleri Değiştirmeye Geliyor

Dell Technologies’in de iki sene önce başladığı üzere modüler altyapılarda en yeni tasarımlar Kinetik altyapısıyla üretilmeye başlanıyor. Konu hakkında detayları Dell Technologies Sunucu ve Ağ Üniteleri Ülke Direktörü Nevcihan Matur anlattı.

İş yükleri, makine öğrenimi, derin öğrenme ve uç nokta bilgi işlem gibi yeni uygulamalarla hızla değiştiği ve çok miktarda veri ürettiğinden, BT altyapısının daha fazla miktarda ve genellikle gerçek zamanlı olarak çok büyük miktarda veriyi oluşturan içgörülerden yararlanmak için daha verimli olması gerekiyor.

Kinetik altyapının daha fazla verimlilik ve BT kaynaklarının daha iyi kullanılmasına olanak tanıdığını ifade eden Dell Technologies Sunucu ve Ağ Üniteleri Ülke Direktörü Nevcihan Matur, “Bu gibi ortamlar için Dell Technologies olarak geliştirdiğimiz Kinetik altyapılarda, modüler sunucu platformlarında sunucunun yanı sıra depolama ve ağın da yer aldığı, her parçası tamamen ayrıştırılabilen ve birleştirilebilen yapılar sunuyoruz. Böylece iş yükünü karşılayan ve değişen ihtiyaçlara anında yanıt veren, gelişen ve dinamik bir BT mimarisi ortaya çıkıyor” dedi.

Tak-Çıkar Mimari ile Alabildiğine Esneklik

Bir mimari içerisinde sunucu, depolama, ağ ve güvenlik gibi donanımların bir arada yer alması, çözümün entegrasyonunu oldukça kolaylaştırdığına da vurgu yapan Nevcihan Matur, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ortalama bir projede günlerce süren entegrasyon süreci saatler mertebesine kadar inebiliyor. Biz öncelikle müşterinin ihtiyacını belirleyip, gereksinim duyduğu altyapı kapasitesini belirliyoruz. Kinetik altyapı ile sunduğumuz modüler yapı sayesinde işletmeler altyapılarını istedikleri anda “tak-çıkar” yöntemiyle yenileyebiliyor, geliştirebiliyorlar. Sunduğumuz altyapının en büyük farkı ise istenildiği anda donanımın ihtiyaca göre değiştirilebilmesi. Örneğin başka hiçbir şey değiştirmeden 3 nesil ileriye kadar sadece işlemciyi yükseltmek mümkün hale geliyor. Hem de diğer sistemler gibi, sistemi tamamen kapatıp sunucunun içine donanım ilave ederek değil, yazıcılardaki bir kartuşu değiştirir gibi Lego benzeri bir yapıyla doğrudan sisteme takarak.”

Nevcihan Matur, Kinetik Altyapıları Anlattı

Nevcihan Matur ile kinetik altyapı ve modüler sistemleri hakkında gerçekleştirdiğimiz online röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?