Kaspersky, Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Performansını Değerlendirdi

Kaspersky’nin yakın tarihli “Covid döneminde dijital eğitim” anketine göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçen çocukların yarısından fazlası yüz yüze eğitimi tercih ediyor. Türkiye’de bu oran yüzde 72 seviyesinde.

Araştırmaya göre Türkiye’deki öğrenciler uzaktan eğitim sırasında en çok akranlarıyla yüz yüze iletişimin eksikliğinden şikayet ettiler (yüzde 72). Katılımcıların çoğu ekran karşısında çok fazla zaman harcamak zorunda kaldıkları (yüzde 78) ve sıkça yaşanan teknik sorunlar yüzünden (yüzde 44) çevrimiçi öğrenmeyi sevmediğini ifade etti. Öğrencilerin yüzde 50’si uzaktan eğitimle dersi anlamanın çevrimdışı öğrenime kıyasla daha zor olduğunu söylerken, yüzde 28’i uzaktan öğrenmeyi daha çok sevdiğini belirtti.

Salgın sırasında uzaktan öğrenmeye geçiş çocuklar, ebeveynler ve öğretmenler açısından büyük zorlukları beraberinde getirdi. Kaspersky Türkiye Pazarlama Müdürü Ünsal Yurdakonar, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Uzaktan eğitim büyük ihtimalle bir dereceye kadar yüz yüze eğitimin yerini almaya devam edecek. Araştırmamıza göre ebeveynler ve çocuklar çevrimdışı eğitimi tercih ediyor olsa da çeşitli dijital ve etkileşimli unsurları eğitim sürecine dahil etmek, çocukların ve ebeveynlerinin yanı sıra öğretmenlerin de dijital okuryazarlık düzeylerini geliştirmeye önem vermek gerekiyor.”

Türkiye’de çocukların uzaktan eğitimde en zorlandığı dersler matematik (yüzde 48), fizik (yüzde 40), kimya ve yabancı dil oldu (yüzde 28). Ebeveynlerin yüzde 76’sı salgından sonra bu öğrenme biçimine devam etmek istemediğini belirtirken, yüzde 62’si eğitim kalitesinde genel düşüşü ana dezavantaj olarak gördüğünü belirtti.