İşletmeler Rekabet İçin API Ekonomisine Hazır

Günümüzde büyük kurumlar kendi uygulamalarını hayata geçirip çalışmalarını sürdürüyor. Artık API ekonomisi diye bir kavram iş dünyasında şekilleniyor. Biz de aklımızdaki tüm soruları işin uzmanına soralım dedik ve IBM Türk Hibrit Bulut Çözümleri Satış Müdürü Serdar Gere’nin kapısını çaldık.

Serdar Gere bölüm olarak ürünleri arasında bulut çözümleri dışında bunlara bağlı ara katman yazılımlarının da yer aldığını kaydediyor. Son dönemde API yönetimi ve melez bulut konularının öne çıktığını ifade eden Serdar Gere’ye göre API yönetimi ihtiyacı olan işletmelerin daha çok melez bulut çözümlerine yöneldiğini kaydediyor.

Teknoloji dünyasının son dönemde en moda kavramlarından bir tanesi de dijital dönüşüm. Ülkemizde de her ölçekteki şirket bu dönüşüm için başta bulut olmak üzere birçok alanda yatırım yapıyor. Günümüzün önde gelen kuruluşlarını dijital olarak dönüşüm yaşayan ve API ekonomisine hazırlıksız atılan kuruluşlar olarak tanımlayan Serdar Gere, “Dönüşümler, bağlantılı aygıtlar ve müşterilerin cazip marka deneyimi arzularıyla tetiklenir ve tüm bunlar sürekli büyüyen hacimlerde veriler oluşturur. API ekonomisinde API’ler yani uygulama programlama arabirimleri hizmetleri, uygulamaları ve sistemleri birbirine bağlayan dijital bir birleştirici işlevine sahip. Bu da işletmelerin, cazip müşteri deneyimleri yaratmak ve yeni getiri kanalları açmak için verilerden en iyi şekilde yararlanmasını sağlıyor” dedi.

“Maliyet avantajı KOBİ’ler için belirleyici oldu”

KOBİ ölçeğindeki kurumların en çok maliyet avantajı nedeniyle bulut tercih ettiklerini kaydeden Serdar Gere, “Dijital dönüşümde bulut çözümlerinin kritik rol oynaması ve getirdiği maliyet avantajı küçük ve orta ölçekli işletmelerin buluta yönelmesini hızlandırdı. Bu avantajın dışında bizim IBM olarak yaklaşımımız biraz farklı. Biz bulutu, KOBİ’lerin sunucularını alıp buluta koyması olarak görmüyoruz. Bizce bulut, KOBİ’lerin dijital dönüşümünü etkileyen önemlii bir araç. Burada öne çıkan en önemli konu mobil. API konusu da KOBİ’lerin dış dünyaya daha kolay açılmasını sağlayan bir ortam yaratmak için kullanılabiliyor. Biz de işletmeleri bu tip çözümlerle dijital dönüşüm yönünde destekleme vizyonuyla hareket ediyoruz” şeklinde görül belirtti.

API ekonomisinde en büyük destekçi IBM

Dijital ortam KOBİ’ler için ilk bakışta korkutucu bir bölge gibi görünüyor. Ancak API ekonomisinde ilerleyebilmeleri için bir pusulaya ihtiyaçları olan tek pusula IBM gibi bir çözüm ortağı. IBM olarak işletmelerin API dünyasındaki yollarını aydınlatacak beş temel giriş noktası belirlediklerini kaydeden Gere, şunları söyledi:

“Beş temel maddemiz; Başkalarının istediği API’leri sunarak değer yaratma, geliştiricilerin özgürce inovasyonlar yapmasına yardımcı olmak üzere API’lerden yararlanma, mobil geliştirme ekiplerini API’lerle destekleme, API’leri hibrit bir dünyada ortak dil haline getirme ve Nesnelerin İnternetinde (IoT) veriler ve aygıtlar arasında bağlantı kurma. Bu başlıklar çerçevesinde API ekonomisine yönelik kapsamlı çözüm grubumuzla müşterilerimize,  müşteri etkileşimini artırmak için veri değerinden yararlanma ve yönetmelerinde yardımcı oluyoruz. Önde gelen kuruluşlar için arka ofis verilerinin barındırılması ve güvenliğine ilişkin sektör becerilerimiz ve deneyimimiz, dünyanın sürekli büyüyen etkileşim verilerini barındırma ve geleceği her geçen gün verilere dayalı olan bir dünya için kuruluşların dijital bir dönüşüm gerçekleştirmesine yardımcı olma noktasında IBM‘i benzersiz bir biçimde yetkin kılıyor.”

Dijital Dönüşüm için anahtar

IBM çözümleri, işletmeler için güvenlik yönünden zengin ve ölçeklenebilir bir ortamda API’ler oluşturmak, yönetmek ve paylaşmak için gereksinim duyulan tüm araçları da sağlıyor. Kuzey Amerika’da bir havayolu şirketi ile Türkiye’de çok büyük bir bankanın IBM’in bu konuda birlikte çalıştığı birkaç kurum arasında olduğunu kaydeden Gere, sözlerine şöyle son verdi:

“Girişimlerden küçük orta boy işletmelere ve holdinglere kadar geniş çağlı bir yelpazede müşteri grubuna sahibiz. Konuya danışmanlıkla başlayıp, müşterimize ihtiyaç duydukları tüm yol haritasını çiziyor sonrasında da yola birlikte çıkıyoruz. Burada en önemli farkımızın müşterilerimizi iş ortağı olarak değerlendirip güvenlikten, kullanılabilirliğe kadar yanlarında yola devam ediyoruz.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?