İlk 500 Bilişim Şirketi İçin Başvuran Şirketlerde Büyüme Rekoru

Türkiye’nin en önemli sektörel araştırması olan Bilişim 500 için sonlanan araştırma ve başvuru süreci, bazı erken verileri ortaya çıkardı. İlk bilgilere göre, bu yılki liste için başvuran şirketlerin yüzde 70’i, gelirlerini önceki yıla göre artırdı. Gelirlerini artıran bu şirketlerin ortalama büyümesi yüzde 36 seviyesine gerçekleşti. Ayrıca yüze yakın yeni şirket bu yılki sıralamaya girmeye hak kazanacak.

Türkiye bilişim sektörünün gelişimini gözler önüne sermesi ve yeni potansiyellerin açığa çıkarılması adına en önemli veri kaynağı kabul edilen “İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması” için başvuru süreci tamamlandı ve dikkat çekici veriler şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

Ülkemizde bilişim sektörünün durumunu ve gelişimini anlamak adına önemli veriler ortaya koyan Bilişim 500 araştırması, şirketlerin kendi performanslarını, potansiyellerini ve rekabetteki konumlarını görmelerine yardımcı oluyor.

Şirketlerin yüzde 70’i gelirini artırdı

Bilişim 500 araştırması için sunulan veriler, bazı sürpriz gelişmeleri de gözler önüne serdi. Son başvuru tarihine kadar gelen verilere göre, bilgi veren şirketlerin yüzde 70’inin gelirleri bir önceki yıla göre artmış durumda. Başvuran şirketlerin yüzde 27’sinin gelirlerinde ise geçen seneye göre azalma söz konusu oldu. Gelirleri artan şirketlerin ortalama büyümesi de dikkat çekici seviyede gerçekleşti. Yüzde 36 olarak tespit edilen ortalama büyüme; Türkiye bilişim sektörünün, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen canlanma gösterdiğinin işareti.

17 şirket yüzde 100’ün üzerinde büyüdü

Dikkat çekici büyüme rakamlarının derinlemesine analizi, bazı şaşırtıcı verileri de ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan 17 şirketin yüzde 100’ün üzerinde büyümüş olması, araştırmada ortaya çıkan en önemli erken verilerden biri. Bu 17 şirketin cirolarının toplamı 600 milyon TL olarak gerçekleşti.

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 34’ü, Türkiye bilişim pazarının büyüme öngörüsü olarak Bilişim 500 tarafından ortaya konan yüzde 18 sınırını geçmiş durumda.

Bu yılki Bilişim 500 araştırmasında dikkat çeken bir başka veri ise 100’e yakın yeni başvurunun bu yıl sıralamaya giriyor olması.

Gelirleri azalan şirketler yüzde 19 küçüldü

Her ne kadar araştırmaya başvuran şirketlerle ilgili veriler önemli oranda moral veriyor olsa da, bazı şirketlerin bu yıl gelir bazında küçülme yaşadığı da görünüyor. Gelirleri azalan şirketlerin ortalama küçülme oranı yüzde 19, en yüksek daralma ise yüzde 64 olarak saptandı.

BThaber A.Ş. tarafından, M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. ve Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi işbirliği ile düzenlenen araştırmanın sonuçları; 12 Temmuz Çarşamba günü, İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de  düzenlenecek olan törenle açıklanacak. Bu yılki araştırma kapsamında 1000’den fazla firma veri paylaştı.