HPE, Silver Peak’i Satın Aldı

Söz konusu satın alma, müşterilerin kenar teknolojilerinde buluta dönüşümünü hızlandıracak kapsamlı bir ağ portföyü yaratıyor.

Hewlett Packard Enterprise-HPE, yazılım tabanlı geniş alan ağları (SD-WAN) alanında faaliyet gösteren Silver Peak şirketini 925 milyon dolar tutarı karşılığında satın aldığını açıkladı. Silver Peak, bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba’nın bir parçası olacak. Söz konusu satın alım, Aruba’nın Kenar Teknolojileri Hizmet Platformu’nu (Aruba ESP) güçlendirecek ve kablolu, kablosuz yerel (LAN) ve geniş alan (WAN) ağlarının bütün yönlerini kapsayan kenar teknolojilerde bulut (edge-to-cloud) ağ çözümü ile kurumsal bulut dönüşümüne sınıf atlatacak.

HPE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Antonio Neri konuyla ilgili şunları söyledi: “WAN dönüşümü, HPE’nin hem Akıllı Kenar Teknolojileri ve kenar teknolojilerde bulut vizyonu icin, hem de büyüme stratejisi için mihenk taşı görevini üstleniyor. Silver Peak ile beraber gelecek kapsamlı SD-WAN portföy donanımı ile, konumları nerede olursa olsun bütün uygulamalar ve veriler için kusursuz çalışan dağıtık bulut modeli ve deneyim hizmetini hızlandıracağız.”

Hewlett Packard Enterprise Akıllı Kenar Teknolojileri Başkanı ve Aruba Networks’ün Kurucusu Keerti Melkote, “Silver Peak’i Aruba ailesinde görmekten büyük bir heyecan duyuyorum” dedi ve ekledi: “Hibrit çalışma ortamlarının evrimleşen doğasıyla birlikte şirketler, bağlanabilirliği şubelerine genişletmenin ve evden çalışma deneyimlerini güvenli bir hale getirmenin yollarını arıyor. Silver Peak’in gelişmiş SD-WAN teknolojisiyle Aruba’nın SD-Branch ve uzaktan çalışma çözümlerinin birleşimi, müşterilerin uzaktan çalışmalarını güçlendirmek, bulut tabanlı dağıtık bağlanabilirliği etkinleştirmek ve iş operasyonlarını tehlikeye atmadan dönüştürmek için şube ofislerini ve WAN uygulamalarını basitleştirebilir.”

Satın alım çerçevesinde, Silver Peak Kurucusu ve CEO’su David Hughes, HPE’de Aruba’nın WAN operasyonlarından sorumlu kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak.

Kapsamlı WAN Portföyü, Müşteri İhtiyaçlarını Karşılayacak

WAN mimarilerinin yüksek maliyetli ve hantal geleneksel yapısı sebebiyle şirketler, SD-WAN teknolojilerine yatırımlarını artırıyor. Aruba ve Silver Peak’in ortak vizyon ve hedefi kenar teknolojilerde basitlik, ölçeklenebilirlik ve uygulama farkındalığını sağlıyor. Aruba’nın bütün özellikleri bir arada topladığı SD-Branch portföyü ve uzaktan çalışma çözümleriyle, Silver Peak’in otonom SD-WAN ve WAN optimizasyon çözümleriyle birleşimi, Aruba’nın bu gelecek vadeden pazarda fırsatları değerlendirmesini ve geniş bir ölçekteki müşteri ihtiyaçlarını daha iyi karşılamasını sağlıyor.

Silver Peak Kurucusu ve Aruba’nın WAN Operasyonlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı David Hughes, satın alımla ilgili şunları söyledi: “Aruba’nın yeni WAN operasyonlarına liderlik etmeyi ve müşterilerimizin kenar teknolojilerden bulut dönüşümünü hızlandırmayı iple çekiyorum” dedi ve ekledi: “Dijital dönüşüm, bulut tabanlı çalışan BT mimarileri ve her yerden çalışabilecek mobil çalışma ortamı gereksinimi, şirketlerin kenar teknolojilerindeki ağ çözümlerini yeniden ele almalarına yol açıyor. Silver Peak ve Aruba’nın birleşimi, müşterilerin bahsi geçen BT trendlerine tam anlamıyla dönüşümünü gerçekleştirmelerini benzersiz bir şekilde sağlayacak.”
Satın Alıma İlişkin Ayrıntılar

Silver Peak, HPE’nin stratejisini başarıyla hızlandırma ve satın alımlarla birlikte rekabetçi konumunu güçlendirmesinin bir başka örneğidir. Aruba ve Silver Peak’i bir araya getirmek, HPE’nin Akıllı Kenar Teknolojiler operasyonunu güçlendirecek ve bu segmentte hem ciro artışı hem de kâr marjına katkı sağlayacak önemli gelir fırsatları yaratacak. Bu satın alımın, 2022 mali yılındaki GAAP dışı net hisse başı geliri etkilemesini beklemiyoruz.

HPE, Silver Peak satın alımının ne kadarlık bir değer yaratacağını ve hem büyüme hem de kârlılık anlamında nasıl kazanımlar getireceğini 15 Ekim 2020’de düzenleyeceği Menkul Kıymet Analiz Toplantısı’nda açıklayacak.