Girişimciler, Yatırımcıların Radarına Girmek İçin Yarıştı

Revo Capital’in, Türkiye’yi start-up dünyasında bölgesel bir merkez haline getirme hedefi kapsamında düzenlediği “Revo Start-up Camp” etkinliği 3-5 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. İki günlük bir eğitim sürecinin ardından sahneyi devralan 8 start-up, yatırımcıların dikkatini çekmek amacıyla sunumlar gerçekleştirdi. Birinciliği, e-ticaret sitelerinin yurtdışı gönderimlerinde şahısların bavullarındaki boş alanları kullanan Pabbler kazandı. Şirket 30 bin Euro’luk nakit yatırımın yanı sıra Startup Wise Guys’ın Estonya’daki girişim hızlandırma kampına katılma hakkına sahip oldu.

Türkiye’nin en büyük girişim sermayesi fonlarından Revo Capital, ülkenin girişimcilik ekosisteminin gelişimini destekleyen ve yerel girişimlerin uluslararası pazarlara açılmasını teşvik eden çalışmalarını “Revo Start-up Camp” etkinliğiyle sürdürüyor.

Etkinlik, Avrupa’nın önde gelen girişim hızlandırma programlarından Startup Wise Guys iş birliğiyle, 3-5 Eylül 2019 tarihleri arasında Kolektif House Levent’te gerçekleştirildi. 20’yi aşkın başvuru alan etkinliğe ön elemeyi başarıyla geçen 8 start-up katıldı.

Kamptan Başarıyla Çıkan Pabbler Oldu

Girişimciler “Revo Start-up Camp”in ilk iki gününde Startup Wise Guys ve Project Labs ekiplerinden sunum teknikleri, pazarlama, inovatif büyüme yöntemleri gibi alanlarda eğitimler aldı ve mentorluk seanslarına katıldı.

Yaklaşık 200 seyircinin katıldığı son günde ise Startup Wise Guys Kurucu Ortağı Cristobal Alonso, Speedinvest Ortağı Alex Zhigarev, Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek, ve Stage-Co Kurucu Ortağı Patrick Bosteels gibi Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yatırım fonlarının temsilcileri ve başarılı start-up’ların kurucuları ilham verici sunumlar gerçekleştirdi. Ele alınan konular arasında “Risk sermayesi bakış açısından uluslararası büyüme”, “Mobilde inovasyon”, “Uluslararası ölçeğe nasıl ulaşılabilir”, “Estonya’da e-oturum alma”, “12 aylık pazarlama planı hazırlama” gibi başlıklar yer aldı.

Ayrıca iki gün boyunca eğitim alan start-up’lar da girişim fikirleri, büyüme hedefleri ve yöntemleri üzerine sunumlarını gerçekleştirdi. Revo Capital ve Startup Wise Guys temsilcilerinden oluşan jüriyi en fazla etkileyen girişim olan Pabbler, 30 bin Euro’luk nakit yatırımın yanı sıra Startup Wise Guys’ın Estonya’daki SaaS hızlandırma programına katılma hakkı kazandı.

Pabbler, seyahat eden kişilerin bavullarındaki boş alanların e-ticaret sitelerinin yurtdışı gönderimleri için kullanılmasını sağlayan bir pazar yeri. Pabbler algoritması sayesinde seyahat eden kişileri, farklı ülkelerin gümrük mevzuatlarını dikkate alarak e-ticaret gönderimleriyle eşleştiriyor.

“Türkiye’deki girişimcileri yurtdışına, bölgedeki başarılı girişimleri Türkiye’ye taşıyacağız”

Revo Capital Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar, etkinliğe ilişkin değerlendirmesinde, şunları kaydetti: “2013 yılında 66 milyon dolarlık fon ile kurulan Revo Capital, ilk fonun değerlendirilmesindeki başarıların ardından yılsonuna kadar 90 milyon Euro’luk ikinci fonun toplanması aşamasında bulunuyor. Yeni fonda hedefimiz bir yandan Türkiye’deki girişimleri yurtdışına taşırken diğer yandan bölgedeki başarılı girişimleri Türkiye pazarına getirmek. Bu iki yönlü stratejiyle Türkiye’yi start-up dünyasında bölgenin merkezi haline getirmek istiyoruz. Bu kapsamda şubat ayında girişimcileri yabancı yatırımcılarla buluşturduğumuz ‘Global Büyüme İçin Köprüler Kurmak’ etkinliğini gerçekleştirmiştik. Şimdi de ‘Revo Start-up Camp’ ile bu hedefe yönelik adımlar atmayı sürdürüyoruz. Avrupa’nın önde gelen girişim hızlandırma programlarından Startup Wise Guys iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz etkinlikte son derece yaratıcı, cesur, dikkat çekici fikirlerle yola çıkan ve girdikleri yolda istikrarlı bir şekilde ilerleme azmine sahip girişimcileri dinleme fırsatı bulduk. Bu da ikinci fonda bir araya geleceğimiz yeni start-up’lar konusunda heyecanımızı daha da artırıyor.”