GeminiLab Yurtdışına Açılmayı Planlıyor

Enterprise Next röportajlarında konuğumuz GeminiLab Kurucusu Deniz Gürbüz oldu.

Erkeklerin üreme potansiyellerini ölçmek ve incelemek amacıyla yapılan mikroskobik inceleme olan sperm testini evinizin konfor ve mahremiyetinde, laboratuvara gitmeden yapmak artık mümkün. Hong Kong merkezli Coenda Health & Food şirketinden aldığı 150 bin dolarlık yatırım ile yola çıkan dijital sağlık girişimi GeminiLab, erkeklerin laboratuvara gitmeden sperm testi yaptırmalarını sağlıyor.

Yurtdışına açılmak için tüm altyapıları tamamlayan GeminiLab ilk etapta Avrupa ve Ortadoğu pazarına açılmak üzere geriye sayıma geçti.

Salgınla evde sağlık çözümlerinin önemi daha çok anlaşıldı

İlk adımları Deniz Gürbüz tarafından 2019 yılında atılan ve geçtiğimiz Ekim ayında hayata geçen GeminiLab, erkek üreme sağlığına ilişkin çözümler geliştiren dijital bir sağlık girişimidir. Çıkış noktası, Deniz Gürbüz’ün bir tüp bebek kliniğinde çalışırken bu sürecin erkekler için son derece rahatsız olmasının yanısıra kadınlara da yansıyan olumsuzlukları gözlemlemesine dayanan GeminiLab ile ilgili Deniz Hanım ile Enterprise Next portalına özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Mahremiyet, konfor ve güven değerleri üzerine kurulu olarak dijital sağlık girişimlerini başlattıklarını belirten Deniz Gürbüz, pandeminin de etkisiyle evde sağlık çözümlerinin değerinin daha çok anlaşıldığının altını çizdi.

GeminiLab’ın geliştirdiği Gemini Kit içerisinde bulunan özel bir solüsyon sayesinde sperm örneğini koruyarak laboratuvara güvenle taşınmasını sağlar. Yapılması gereken tek şey, kişinin kendine uygun teslimat yeri ve saatini seçerek kiti adresine sipariş etmek… Kit özel kurye ile kişinin adresine teslim ediliyor ve hazır olunduğunda yine özel kurye aracılığıyla kişinin adresinden teslim alınıyor. Gemini Kit aracılığıyla güvenli transferi gerçekleşen sperm örneği, GeminiLab’ın anlaşmalı olduğu laboratuvarda (Elab Laboratuvarları) uzman ekiplerce analiz ediliyor. Mikroskobik inceleme sonuçlarına göre oluşturulmuş sperm sağlığı raporu, 24 saat içerisinde kişinin GeminiLab hesabına online yükleniyor. Tüm işlemler kişiye özel tanımlanmış bir kod üzerinden yürütülerek kişinin bilgi gizliliği sağlanıyor.

Uzman doktorlarla online görüşme desteği de sunuluyor

Bununla birlikte Üroloji, Kadın Doğum ve Tüp Bebek, Cinsel Terapi alanlarında doktorlardan oluşan online GeminiLab uzman ekibi ile kullanıcılarının ve partnerlerinin aklına takılan her konuda online görüşme desteği sunuyor. Ayrıca, gündelik yaşamda da kolayca uygulanabilecek sperm sağlığını artırmaya yönelik öneriler sunarak, baba adaylarının sağlıklı bir geleceğe hazırlanmalarına destek oluyor.

Hong Kong merkezli Coenda Health & Food’dan 150 bin dolar yatırım alan GeminiLab’ın yola çıkış hikayesini Deniz Gürbüz şöyle anlatıyor: “Tüp bebek merkezlerinin kullanabilecekleri özel bir sperm analiz cihazı geliştirme projesinde çalışıyordum. Bu sayede hem klinikleri hem de son kullanıcı olan hastaları gözlemleme fırsatım olmuştu. Sperm testi sürecinin hastalar için ne kadar rahatsız edici olduğunu ilk defa burada gördüm. Bu testin idrar testi sürecinden hiç bir farkının olmaması beni epey şaşırtmıştı. Kimi erkekler bu süreci hiç gerçekleştiremiyor veya yaşadıkları stresten dolayı tekrarlamak zorunda kalıyorlar. Her ne kadar hamilelik denince akla ilk biz kadınlar geliyor olsak da sperm sağlığı hamilelik başarısını ve doğacak bebeğin sağlığını doğrudan etkiliyor. Tam da bu noktada bir şeyler yapmaya karar verdim. Toplumumuzun üreme sağlığı konusunda bilinçlenmesi, hem yıllardır süregelen kadınlar üzerindeki hem de bu konuda empatiye ihtiyaç duyan erkekler üzerindeki yükü hafifleteceğine inanıyorum. Bu motivasyonla attığım adımlardan ilki, sperm canlılığını koruyacak bir solüsyonun çalışmasını yürütecek doğru insanlara ulaşmaktı. Birçok akademisyen ve alanında uzman doktorlarla görüşmelerim sonrasında Biruni Üniversitesi’nde laboratuvar çalışmalarına başladık. Uzun ve bir o kadar heyecanlı bu çalışmanın sonucunda evde sperm toplama kiti olan Gemini Kit’i geliştirdik. Türkiye’de bir ilk olarak geliştirdiğimiz çözümler ile erkeklerin laboratuvar veya merkeze uyan zamanda değil, yalnızca kendilerine uyan zamanda ve yerde sperm sağlığı takibini yapabilmelerini sağlıyoruz.”

“Tabii ki evde sperm test kitleri veya mobil aplikasyonlar var, ancak bunların kesin doğruluğu veya birçok doktor gözünde geçerliliği yoktur. Dahası, sınırlı parametre ölçümü yapabiliyorlar. Bizim sunduğumuz rapor yaklaşık 10 parametreden oluşuyor ve bu raporu laboratuvarda uzman ekiplerce yapılan mikroskobik inceleme sonuçlarına göre oluşturuyoruz.” diyen Deniz Gürbüz, “Gemini Kit’i, evde sperm test kiti olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Gemini Kit, sperm canlılığını koruyan özel bir solüsyon, steril numune kabı ve sıcaklık değerlerinin uygun aralıkta korunduğu özel bir çanta ile taşıma kutusundan oluşuyor. Sperm örneğinin analiz edilmesinde ELab Laboratuvarları ile çalışıyoruz. KVKK uyumlu, titizlikle geliştirdiğimiz teknolojik altyapımız üzerinden laboratuvara açtığımız online bir arayüz ile analiz sonuçlarını alarak, kullanıcılarımızın veri gizliliğini ve güvenliğini en yüksek seviyede koruyoruz. Kurye servisinden laboratuvar analiz sürecine kadar tüm süreci kişiye özel oluşturulmuş bir kod üzerinden yürütüyoruz. Öyle ki müşteri destek uzmanından analizi yapan kişiye kadar hiç kimse kişinin adını dahi göremiyor. Analiz sonuçları da dahil olmak üzere, sipariş sırasında veya sonrasında oluşmuş hiçbir veriyi herhangi bir üçüncü parti kişi veya kurumlarla asla paylaşmıyoruz.”

GeminiLab Kurucusu Deniz Gürbüz ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbeti aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?