Geleceğin Para Birimine Yatırım Yapmak İçin Doğru Zaman

Dünyanın ilk 3 dijital varlık platformundan biri olma hedefiyle yola çıkan Coiny CEO’su Ayberk Kuday, “2018 başında tüm zamanların rekorunu kıran dijital varlıklar yılın ortasından itibaren çok fazla düşüş yaşadı. Ancak piyasaların yaşadığı bu yoğun düşüş, piyasadan elde edilebilecek kar oranını artırabilir. Bu anlamda dijital varlık yatırımı için doğru bir analizle doğru zaman olabilir” dedi.

2018 yılı başında dijital paraları da kapsayan dijital varlıklar tüm zamanların rekorunu kırdı. Dünyanın dört bir yanında pek çok banka, uluslararası para transferi için dijital varlıkları kullanmaya başladı. Nasdaq başta olmak üzere İngiltere’den Almanya’ya pek çok önemli borsa dijital varlıklara dayalı yatırım ürünleri geliştirmeye çalıştı. Pek çok dijital varlık yatırımcısı o günlerde dijital varlıkların fiyatının çok yüksek olmasından şikayet ediyor, daha fazla dijital varlık yatırımı yapabilmek için fiyatların biraz düşmesini ümit ediyordu. 2018’in sonuna geldiğimiz şu günlerde ise dijital varlıkların büyük bir düşüşle karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Örneğin en popüler dijital paralardan Bitcoin yılı yaklaşık yüzde 80, Ethereum ise yüzde 90 oranında düşüşle kapatmaya çok yaklaştı. Peki bu düşüş karşısında yatırımcılar neler yapmalı?

Dijital varlıkların yılın ortasından itibaren düşüş yaşasa da dijital varlık almak isteyen kullanıcı sayısının sürekli artığına dikkat çeken, yenilikçi dijital para şirketi Coiny CEO’su Ayberk Kuday, “Geleneksel yatırım araçlarında da piyasalar çok büyük yükseliş ve düşüş dönemlerini yaşar. Bu döngülerde piyasaların değer kaybetmesi bir fırsat anlamına gelebilir. Şu an dijital para piyasalarında yoğun bir satış baskısı var. Pek çok yatırımcı yıl boyunca yaşadığı kayıpların daha fazla yükselmemesi için tüm portföyünü satıp piyasadan çıkıyor. Dijital varlıklara yatırım yapmadan önce iyi bir araştırma, risk yönetimi, doğru portföy dağılımı yapmak gerekir. Tüm bunlar yerine getirildiğinde piyasaların yaşadığı yoğun düşüş piyasadan edilebilecek kar oranını artırabilir. Bu anlamda dijital varlık yatırımı için doğru bir analizle doğru zaman olabilir” dedi.

Kuday, “Pek çok uzman dijital varlıkların yaşadığı düşüşü, 2000’de internet ve teknoloji hisselerindeki büyük düşüş dönemine benzetiyor. Şu an dünyanın en değerli şirketlerinden olan Google ve Amazon o dönemde halka yeni açılmış genç internet şirketleriydi. Kriz sırasında hisse fiyatlarında yüzde 80 seviyelerinde düşüş yaşadılar. Ancak krizin ardından gelen 10 yılda internet hayatımıza girdikçe her geçen gün değerlerini artırarak dünyanın en değerli şirketleri arasında yerlerini aldılar” diye konuştu.

“Geleceğin Para Birimi Olacak”

Kuday, “Dijital para birimlerinden bir tanesi geleceğin para birimi olacağına inanıyoruz. Coiny olarak kullanıcılara Türk lirasıyla dijital varlık ticaretinin en hızlı, en kolay ve en güvenilir yolunu sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?