Endüstriyel IoT Üretim Alanına Taşınıyor

Yapay zekâ özellikli endüstriyel analitik çözümleri üretim 4.0 için makine, üretim ve kalite sonuçlarını optimize ediyor.

Hitachi Vantara veri odaklı içgüdülerden dönüşüm yaratacak sonuçlar elde ederek imalat endüstrisini güçlendirecek olan Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) çözümleri paketi Lumada Manufacturing Insights’ın lansmanını gerçekleştirdi. Yapay Zekâ (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) tekniklerini kullanan Lumada Manufacturing Insights Üretim 4.0 için gerekli olan dijital inovasyon altyapısını güçlendiren makine, üretim ve kalite sonuçlarını optimize edecek şekilde tasarlandı.

Hitachi Vantara Ürün ve Strateji Sorumlusu Brad Surak “Veri ve analitik, üretim operasyonlarını modernize etme ve dönüştürme gücüne sahip. Ancak bugün çok fazla üretici için, eski altyapı ve bağlantısı kesilmiş yazılımlarla yürütülen süreçler inovasyonu yavaşlatıyor ve rekabet avantajını etkiliyor,” diyor. “Lumada Manufacturing Insights ile müşteriler çalışma süreleri, verimlilik ve kalite ile ilgili anında elde edecekleri kazanımları işletmek ve geleceğe yönelik dönüşümlerini başlatmak üzere halihazırda sahip oldukları sistem ve yazılımlarla uyumlu çalışan dijital inovasyon süreçleri için gerekli temeli oluşturabilecekler.”

Üretimde Dönüşümleri Hızlandırmak

Lumada Manufacturing Insights, iyileştirme çalışmaları için düzenli olarak öngörülebilir analitiğe dayalı veri bilimi uyguluyor. Lumada mevcut uygulamalarla entegre çalışır ve maliyetli üretim ekipmanlarının veya uygulamalarının sökülüp değiştirilmesine gerek kalmadan eyleme geçirilebilir iç görüler sunar. Lumada Manufacturing Insights, çeşitli dağıtım seçeneklerini destekler ve şirket içi veya bulutta çalışabilir.

Hitachi Vantara, Çözüm ve Hizmetler Baş Sorumlusu Bobby Soni, “Hitachi Vantara ile müşterilerimiz, operasyonel teknoloji uzmanlığımızdan ve dijital yolculuklarını hızlandırmak için yaratıcı yaklaşımlarımızdan yararlanıyorlar. Kanıtlanmış yöntemlerimiz ve gelişmiş araçlarımızla, verimliliği geliştiren, teslimat hızını artıran ve nihayetinde daha iyi iş sonuçları sağlayan müşterilerimiz için uygun çözümler tasarlayabiliyoruz” diyor.

Makine, üretim ve kalite analitiği sunan Lumada Manufacturing Insights, müşterilerine şu tavsiyelerde bulunuyor:

· Akıllı üretim olgunluk modeli üzerine kendi yaklaşımınızı inşa edin ve aralıksız süreç iyileştirme için dijital inovasyon altyapısını güçlendirin;
· Rekabet avantajı elde etmek amacıyla veri silolarını, mahsur kalan varlıkları ve video, LiDAR ve diğer gelişmiş sensörlerden gelen verileri entegre edin;
· İstenilen ölçekte kök-neden analizi için 4M (Makine, İnsan, Malzeme ve Yöntemler) korelasyonlarını kullanın;
· Gelişmiş AI ve ML tekniklerine dayanarak Genel Ekipman Etkinliğini (OEE) ve geliştirme önerilerini değerlendirin;
· Zamanlama verimliliğinizi değerlendirin ve değişen iş yükleri, üretim oranları ve iş emri biriken dönemler için optimize edin;
· Ürün kalitesini tahmini öngörülerle izleyin ve yönlendirin;
· Talep tahmin hassasiyetine, üretim planlarına ve üretime uyumu artırın.