“E- İhracat Rakamları Yüzde 200 Arttı”

Enterprise Next röportajlarında konuğumuz Navlungo Kurucu Ortağı İsa Korkmaz oldu.

Covid-19 salgını ile birlikte yükselişe geçen e-ticaret sektörü, e-ihracata gösterilen talebi de artırdı. E-ihracat yapan firmalara lojistik teklifi bulma, satın alma ve yönetme hizmeti veren Navlungo’nun Kurucu Ortaklarından İsa korkmaz, “Salgın sonrası 4 kat artan e-ticaret sektörünün bu artış ivmesini sürdürerek, 2022 yılında 10 kat artacağına inanıyoruz” dedi.

Navlungo ile teknoloji temelli lojistik operasyon merkezi olarak hizmet verdiklerini belirten Korkmaz, “Amacımız lojistik, gümrük ve kargo süreçlerinde özellikle küçük işletmelere kesintisiz bir hizmet vermek. Odağımızda e-ihracat var, birkaç tıklama ile yurtdışına ürün satanların uluslararası online mağazalar ile bağlantısı varsa kendi sitelerinden kargo süreçlerini yönetmesini sağlıyoruz. Bunun yanında platformumuz üzerinden 3 binden fazla rotada yüzlerce taşıyıcıdan alınan teklifleri sunuyor ihtiyaca göre sınıflandırıp 1 dakika içinde satın alınabilir hale getiriyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Hedef yurtdışında daha hızlı büyümek

E-ihracat yapanlar tarafından oldukça bilinir bir partner haline geldiklerini ifade eden İsa Korkmaz, “Yurtiçinde satışları olup e-ihracat yapmayan firmalara eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek için Navlungo Akademi’yi kurduk. 500 girişimci ve kobi patronuna 55 saat eğitim verdik yaklaşık 25.000 kişiye ihracatı anlattık. En önemli hedefimiz e-ihracat yapan büyük-küçük her işletmeye ulaşarak, saatler süren teklif alma süreçlerini dijitalleştirerek kolay teklif alabilmelerini ve zamandan tasarruf etmeleri sağlamak diyebiliriz.2023 sonuna kadar istihdamımızı 100 kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Öncelikli olarak Bahreyn, Kuveyt, Katar ve sonrasında Suudi Arabistan ve Rusya öncelikli hedef pazarlarımız arasında yer alıyor” dedi.

Navlungo Kurucu Ortağı İsa Korkmaz ile gerçekleştirdiğimiz röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.