En Sık Kullanılan Şifreler Sıralamasında Zirve Değişmiyor

Keeper adlı güvenlik şirketi, 2016 yılında farklı platformlardan çalınarak internette paylaşılan 10 milyon hesap üzerinde bir analiz gerçekleştirerek en çok hangi şifrelerin kullanıldığını sıralamış. Sonuçlar ilginç.

En Sık Kullanılan Şifreler

Geçtiğimiz dönemde Yahoo, Linkedin, AdultFriendFinder gibi birçok servisten milyonlarca hesabın çalınması pek çok kullanıcıyı risk altında bıraktı. Diğer yandan bu hesap hırsızlıkları, kullanıcıların şifre belirleme konusunda yaratıcılıktan ne kadar uzak olduğunu da ortaya koyuyor. Zira çalınan hesaplardaki şifrelerin önemli bir bölümü, çok kolay tahmin edilebilen dizilimlerden oluşuyor.

Güvenlik şirketleri de ara ara bu hesaplara göz atarak hangi şifrelerin en sık kullanıldığı konusunda listeler hazırlıyor. Keeper adlı güvenlik şirketi, 2016 yılında farklı platformlardan çalınarak internette paylaşılan 10 milyon hesap üzerinde bir analiz gerçekleştirerek en çok hangi şifrelerin kullanıldığını sıralamış. Sonuç? İlk sırada hala 123456 yer alıyor. 10 milyon kişinin yüzde 17’sinin, yani 1 milyon 700 bin kişinin şifresi 123456 imiş. Devamı 123456789, qwerty, 12345678, 111111, password şeklinde gidiyor. Listenin tamamını bu adreste bulabilirsiniz.

Yeri gelmişken güvenilir ve unutulması zor bir şifre oluşturmak isteyenler için şunu da şuraya yapıştıralım.

En Sık Kullanılan Şifreler

 

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?