Dünya Küçülüyor, Lenovo Büyüyor

Bilişim basınıyla bir araya gelen Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantoğlu, şirketle ilgili detaylı bilgileri paylaştı. Dünyada bilgisayar pazarı küçülürken Lenovo’nun büyüme kaydetmesi ilginç başlıklardan bir tanesi.

Lenovo; 4 iş grubu ile dünyada 160’tan fazla ülkeye 52 binden fazla çalışanıyla birlikte dünyanın en inovatif ürün ve hizmetlerini sunuyor. Lenovo, 45 milyar dolar değerinde küresel bir Fortune 500 şirketi olan Lenovo, en iyi kullanıcı deneyimini yaratan akıllı cihazlar ve altyapı aracılığıyla Akıllı Dönüşümü yürüten küresel bir teknoloji şirketi.

“İnovasyonu odağımıza alarak müşteri ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetler geliştirmek konusunda gücümüzü artırıyoruz. Bu da bize hem karlılık hem de pazar payı açısından büyüme sağlıyor” diyen Emre Hantoğlu, bu konu hakkında şunları söyledi:
“Lenovo olarak, IDC’nin 2018 yılı son çeyreği rakamlarına göre yıllık bazda yüzde 8,5 artışla elde ettiği 14 milyar ABD doları gelirle, son dört yılın en yüksek gelirine ve 350 milyon dolar kârla tüm zamanların en yüksek vergi öncesi kârına ulaştık. Lenovo’nun elde ettiği gelir, 2014/15 mali yılı üçüncü çeyreğinden bu yana ulaştığı en yüksek gelir oldu. Açıklanan, IDC sonuçlarına göre Lenovo, üst üste yıllık bazda gelir artışı elde edilen altıncı çeyreğine ulaştı. Lenovo, IDC’nin 2018 yılı son çeyreği rakamlarına göre yıllık bazda yüzde 133 artışla elde ettiği 350 milyon dolar kâr ile tüm zamanların en yüksek vergi öncesi kârını elde etti. Lenovo’nun elde ettiği tutar, tüm iş kollarının kârlılıklarını artırmalarıyla birlikte şirket için tüm zamanların rekoru oldu. IDC 2018 yılı son çeyreği rakamlarına göre Lenovo Veri Merkezi Grubu (DCG), Hyperscale ve Yazılım Tanımlı Altyapı alanlarındaki hiper büyümesini sürdürdü ve lideri olduğu dünya çapındaki TOP500 süper bilgisayar sıralamasında rakipleri ile arasındaki farkı daha da açtı.”

Türkiye Pazarı Çok Çetin

Türkiye PC pazarının IDC rakamlarına göre 2017- 2018 takvim yılına göre yüzde 35 daralma yaşadığını GFK’ya göre ise yine aynı takvim yılına göre yüzde 23.5 küçüldüğüne dikkat çeken Hantoğlu, “Lenovo olarak Türkiye’de de başarılı performansını sürdürüyoruz. Lenovo, IDC Türkiye rakamlarına göre 2018 takvim yılında dizüstü bilgisayar pazarında yüzde 25,1 pazar payı ile pazarın lideri. Lenovo, IDC Türkiye rakamlarına göre 2018 takvim yılında tüketici pazarında ise yüzde 17,2’lük pazar payı ile yine pazarın lideri. Türkiye’de her satılan 4 notebooktan  biri  Lenovo. Hedefimiz ve arzumuz bunu 3 notebooktan 1’I haline getirmek. Lenovo, IDC Türkiye rakamlarına göre 2018 takvim yılında SMB segmentinde yüzde 33,4’lük pazar payı ile pazarın lideridir. Lenovo, IDC Türkiye rakamlarına göre 2018 takvim yılında Özel Sektör ve Kurumsal segmentte yüzde 34,6’lık Pazar payı ile pazarın lideridir. Lenovo, aynı zamanda GFK aynı dönem sonuçlarına göre de yüzde 25 pazar payı ile PC pazarında zirvedeki yerini korumaya devam ediyor” dedi.

Dengeleri Oyun Pazarı Değiştirecek

Gaming pazarında çok dikkat çekici bir büyümenin altına imzamızı attıklarını belirten Emre Hantoğlu, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“GFK rakamlarına göre, Legion markamızla 2018 yılında pazar payımızı yüzde 13.4’den yüzde 20.9’a çıkardık. 2018 yılında toplam gaming pazarı yüzde 14.3 düşerken; Lenovo olarak satışlarımızı yüzde 39.6 artırmış bulunuyoruz. Legion marka ürünlerimizle yüksek segment oyun bilgisayarı segmentinde yüzde 20’nin üzerinde pazar payı ile güçlü bir konumda yer alıyoruz. Kişisel bilgisayar oyunları kategorisi giderek yükselişe geçerken, kişisel bilgisayar üreticilerinin de rolü artmaya devam edecek. Özellikle Türkiye’de büyümemizi tüm hızıyla sürdüreceğimize inanıyoruz. Müşteri deneyimine ve yenilikçiliğe yönelik odaklanmamızla, bu rekabetçi pazarda karlılığımızı artırmaya devam edecek. 2019’da çift haneli büyüme olacağını öngörüyoruz.Perakende sektöründe de iyi bir ilk çeyrek bekliyoruz. 2019’un ikinci yarısının daha iyi olacağını öngörüyoruz.”