Dijital Kimlik Doğrulama İhtiyacına Yeni Çözüm

Dijital kimlik doğrulama şirketlerinden OCR Labs, Türkiye’deki faaliyetlerini büyütüyor. Şirket, kullanıcıların işlem süreçlerini hızlandırmak ve dolandırıcılığı önlemek için gelişmiş görüntü analizi ve derin öğrenme teknolojilerini kullanıyor. OCR Labs, video ve biyometrik çözümleriyle başta finans olmak üzere tüm sektörlerde yasal düzenlemelere uygun olarak dijital müşteri edinimi ihtiyaçlarını karşılıyor.

Geliştirdiği kimlik doğrulama teknolojileriyle veri güvenliği ve dolandırıcılığa karşı koruma sağlayan OCR Labs, Türk kullanıcıları dünyanın herhangi bir yerinden sadece kimlikleri ve akıllı telefonlarıyla güvenle doğrulayabiliyor. Şirket, OYAK Yatırım ile kurduğu işbirliğinden güç alarak Türkiye’deki şirketlerin gelişmiş yasal düzenlemelere uyumlu şekilde uzaktan müşteri edinim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için özel bir çözüm geliştirdi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 27 Nisan 2021’de duyurduğu Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik ile bankalar artık mobil cihazlar ve bilgisayarlar üzerinden kimlik tespiti yaparak müşteri kabul edebiliyor. Bu noktada dijital kimlik doğrulama teknolojilerinin önemi artıyor. OCR Labs’ın Gelişmiş Yüz Eşleştirme teknolojisi, sektörün en güvenilir üçüncü parti test kuruluşu iBeta’nın gerçekleştirdiği testlerde dolandırıcılık vakalarını tespit etme ve gerçek başvuruları onaylama alanında yüzde 100 başarı sağlıyor. Ayrıca OCR Labs, ISO 27001, 27017, 27018, 27701, 22301, 30107-3, 19795, 9001, TDIF IP2 ve SOC Tip 1 ve 2 gibi öncü uluslararası sertifikalara sahip. ISO 29100 süreci de devam ediyor.

OCR Labs Uluslararası Genel Müdürü Russ Cohn, Türkiye’de sundukları hizmetleriyle ilgili şunları söyledi: “Pazar lideri dijital kimlik doğrulama çözümlerimizi Türkiye’ye sunmaktan ve Türkiye’nin öncü markalarından OYAK Yatırım ile kurduğumuz işbirliğinden heyecan duyuyoruz. Türkiye, finansal hizmetler sektöründeki güçlü teknoloji altyapısı ile artık işletmeler ve tüketiciler için finansal ürünlere erişim için yenilik yapma ve yeni fırsatlar yaratma konumunda yer alıyor. Uzaktan kimlik düzenlemesine ilişkin yeni hükümet tebliği ile artık finans kuruluşlarının Kara Para Aklamayı Önleme (AML) gerekliliklerini yerine getirmesi, karşılanan müşterilere Yakın Alan İletişimi (NFC), Video ve Kimlik doğrulama kullanılması gerektiğini ve bu sayede mümkün olan en yüksek küresel standartlara doğru ilerlediğini görüyoruz. Ayrıca teknolojiye ilgi duyan nüfusu, güçlü yasal düzenlemeleri ve gerek bankacılık gerekse telekomünikasyon sektörlerindeki güçlü altyapısı ile dijital müşteri karşılamadaki yenilikler için potansiyeli yüksek bir merkez konumunda. Bu sektörler yeni düzenlemeleri ve teknolojileri kullanmaya başladıktan ve müşteri memnuniyetini artırdıktan sonra diğer sektörlerde de benzer adımların atılacağını öngörüyoruz. Bu büyük ekosistemde hem kurumlar hem de tüketiciler için yeni ekonomik fırsatların değerlendirilmesine yardımcı olmaktan son derece mutluyuz. Türkiye pazarı için geliştirdiğimiz ileri seviye çözümlerimiz dolandırıcılığı azaltıyor, yapılan düzenlemeleri karşılıyor, kimliklerini paylaşan tüketiciler için gelişmiş güvenlik sunuyor, banka hesabı olmayan ve ağırlıklı mobil cihazlar kullanan tüketiciler olan genç nesillerdeki yeni trendlere uyum sağlıyor ve şirketlerin birçok kanaldan müşteri kazanmasının ve doğrulamasının önünü açıyor. Lider dijital kimlik doğrulama çözümlerimizle müşterilerimize mümkün olan en iyi deneyimi sunarken, regülasyonlara uyumluluk endişesi olmadan işlerini ölçeklendirmeye odaklanabilmeleri için müşterilerimizin kimlik doğrulama yükünü ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.”

Etiketler: ,