Dijital Dönüşümde Akıllı Donanım Farkı

Dijital dönüşüm sürecinde işletmeler seçtikleri donanımlar ile kendilerine avantaj sağlayabilecek.

Yazan: Epson Türkiye Müşteri Hizmetleri Müdürü Engin Hıraoğlu

Dijital dönüşüm çok geniş ve sürekli gelişen bir kavram. Biz global platformda Ar-Ge’ye günde ortalama 1.2 milyon avro yatırım yapan bir kurumuz. Tüm gelişmeleri ve ihtiyaçları takip ederek bire bir çözüm sunmak üzere teknoloji geliştiriyoruz. Dolayısıyla her gün biz de değişiyoruz. Dijital dönüşümde ana odak zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak şekilde akıllı teknolojilerle uyumlu çalışma platformları kurmak olmalı. Mesela, şirket dışındayken dahi telefonunuzdan bağlanıp baskı alabilmelisiniz ki Epson yazıcıların çoğunda bu özellik mevcut. Yeni çıkan modellerimize bu uzaktan erişim özelliğini mutlaka ekliyoruz. Dijital dönüşüm dahilinde özellikle eğitim ve sağlık sektörlerinde de hızlı gelişmeler oluyor.

Eğitimde Kara Tahtadan Parmak Dokunuşlu Akıllı Sisteme

Bizler öğrenciyken kara tahtalar vardı mesela, şimdi akıllı tahta ve projeksiyon sistemleriyle öğretim kalitesi artıyor ve dijitalleşiyor. Epson olarak akıllı projeksiyon çözümlerimizle bu alanda da iddialıyız. Bizim özellikle eğitim sektöründe fark yaratan akıllı projeksiyonlarımızla; 100 inç’e kadar (254 cm) ölçeklenebilir ekran boyutu, özel kalem veya parmak dokunuşu etkileşimli modellerimizle görüntü üzerinde öğrencilerin ve öğretmenin birlikte katılımlı çalışması gibi çözümler mümkün. Standart akıllı tahtalardan daha geniş ekran imkanı ile sınıfın her yerinden içeriğin okunabilmesi sağlanıyor. Eğitimde esneklik ve etkileşim, dijitalleşme yolunda son derece önemli. Öğrencilerin sınıfın herhangi bir yerinden mükemmel bir görüntü elde edebilecekleri, ekrana müdahale edebilecekleri ve hatta kendi akıllı cihazlarını kullanarak katılım gösterebilecekleri bir öğrenim ortamı yaratıyoruz.

Toplantı odalarında katılımcılar sunumdan notlar almaya çalışarak eğitime gerekli konsantrasyonu sağlayamıyor. Education serisindeki projeksiyonlarımız sunumu ve beyaz tahtaya alınan notları katılımcılara mail atma ya da ağdaki ortak alana kaydetme, hatta Epson yazıcıya göndererek baskı alma özelliğine sahip. Uzayan eğitimlerden elde edilecek verimi ve daha az kalem kağıt kullanarak doğaya yapacağınız katkıyı dikkate alabilirsiniz.

Sağlık Sektöründe İhtiyaç Anında, Anında Baskı

Sağlık sektöründe de Epson olarak birçok çözümümüzle yer alıyor ve katma değer sağlıyoruz. Hastanede veya herhangi bir sağlık kurumunda basılan reçete, rapor gibi evraklardan tutun da X-RAY ya EMAR cihazlarından alınan bilgilerin CD/DVD yüzeyine basımına kadar pek çok alanda ürünümüz var. Çok basit bir örnek vermek gerekirse; hem yurt içinde hem de yurt dışında Colorworks C3500 serisi renkli etiket yazıcımızla pek çok sağlık kurumunda yaptığımız çalışmalarla renkli etiket kullanımını “ihtiyaç anında baskı” uygulamasıyla hayata geçirdik. Sabit etiket yerine her seferinde farklı ve değişken ihtiyaçlara cevap verecek etiketler hazırladık.

MOVERIO ile Zamandan Tasarruf ve İş Akışında Yüksek Kalite

Dijitalleşmedeki en önemli adımlarımızdan biri de MOVERIO akıllı gözlüğümüz. Bu gözlük, içerisine yüklenen yazılıma bağlı olarak her sektör için uygun ve doğrudan özel çözüm üretmekte. Mesela otomotiv sektöründe bir fabrikada olduğunuzu düşünün ve test aşamasında motorda bozukluk var. Yüzlerce sayfalık kullanım ya da tamir kitapçığını araştırmak yerine MOVERIO sayesinde arızanın nerede olduğunu ve nasıl düzeltileceğini doğrudan saptayabiliyorsunuz çünkü gözlüğü takıp motora baktığınızda her şey anında ekrana geliyor. Bu da zamandan büyük tasarruf ve iş akışında verimlilik artışı demek. Bu sektörel bir örneklendirme elbette ama sağlıktan havacılığa, depo yönetiminden müzeciliğe kadar aklınıza gelecek her alanda MOVERIO ile dijitalleşerek verimliliğinizi artırmanız mümkün.

Baskı Yönetiminde Inkjet Seçimi Enerjide Yüzde 80’e Varan Tasarruf Getirir

Dijitalleşmenin genelinde de doküman yönetiminde de en önemli konu elbette zaman ve maliyet tasarrufu. Birçok işlevi kendi bünyesinde barındıran cihazları tercih etmelerini tüm kurumlara öneririm. Örneğin, yazıcınızı WiFi direkt moduna getirdiğinizde bir ağa bağlı olmaksızın 4 kullanıcının WiFi erişimine açmış olabilirsiniz ki bu teknoloji bizde mevcut. Buluta veya mail adresine tarama yaparak acil dokümanları hızla paylaşmanız da mümkün. İş akışında minimum kesinti ve mekan bağımsız çalışabilme özgürlüğü, dijital dönüşümü ve akıllı teknolojileri yerinde kullanan kurumların sağladığı en büyük avantajlardan. Dijital arşivleme, doküman çözümlerinde son derece önemli. Artık eskisi gibi yığınlar halinde stok yapılan arşiv odaları yok. Tarayıcınızın hızlı, akıllı, çift yönlü olması gibi farklı özellikleri işinizi oldukça kolaylaştırır. Doküman yönetimi kavramı çok geniş bir kavram. Burada baskıda gizlilik gibi özel konular da devreye girebilir. Epson olarak bazı yazıcılarımızda gizlilik özelliği var ki kişi özel dokümanlarının baskısını sadece kendisi yazıcının başına gittiğinde alabilir mesela.
Burada tavsiye niteliğinde özellikle altını çizmek istediğim bir konu da yazıcınızı lazer yerine inkjet teknolojisi kullanan ürünlerle değiştirirseniz sadece enerjide bile yüzde 80’e varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?