DevSecOps Dünyasının En İyi Yöneticileri İstanbul’da Buluştu

Bilişim Teknolojileri Derneği tarafından düzenlenen DevSecOps Day Istanbul, 21 Haziran’da kapılarını açtı

İstanbul, DevOps ve DevSecOps dünyasının ünlü isimlerini ağırladı. Bilişim Teknolojileri Derneği (BTD) tarafından düzenlenen DevSecOps Day Istanbul, 21 Haziran tarihinde iki yüzün üzerinde katılımcıyla Grand Cevahir Convention Center’da gerçekleştirildi. Turkcell ve Huawei’nin Gold Sponsor olarak destek verdiği etkinlikte Türk ve yabancı uzmanlar katılımcılara en son yenilikler hakkında bilgiler verdi.

DevOps’un Gelişmesini Tüm Gücümüzle Destekliyoruz

Açılış konuşmasında geçtiğimiz birkaç yılda, DevOps pratiği ve düşüncesi güvenlik entegrasyonunun DevSecOps fikrini ortaya çıkardığını belirten Bilişim Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Arafat Salih Aydıner, “Gelişmenin ve uygulama süreçlerinin engelleyicisi, hatta tıkanıklığa sebebiyet veren bir unsuru olarak görülen yazılım güvenliği, manuel gözetimde denetimin kaldırılmasında ve otomasyona giden yolda ayrılmaz bir unsur haline geldi. DevSecOps manifestosunda da belirtildiği üzere ‘Değişimde çok yavaş hareket etmemizden dolayı, veri güvenliği ve gizlilik sorunlarının ortada kalmaması için kendi yöntemlerimizi adapte etmemiz gerekiyor.’ Bundan dolayı güvenli uygulama süreçlerinin başından sonuna kadar güvenli inşa fikrini alanda zorlayan ve destekleyen uygulamacılar bulunuyor. Bilişim Teknolojileri Derneği olarak uluslararası DevSecOps topluluğunun bir parçasıyız ve Türkiye’de de ortak konferanslar, web tabanlı seminerler, podcast yayınları, ortak işbirliği platformlarına ev sahipliği yaparak bu düşünce sürecinin genişlemesini ülkemizde destekliyoruz” dedi.

DevOps Demek, Yenilik Demek

DevOps’un geliştirme, operasyonlar ve diğer birçok paydaş arasındaki iletişimi ve işbirliğini geliştirmeye yardımcı olmak için kapsamlı bir ilke ve uygulama seti sunduğuna vurgu yapan Yellow Spider, DevOps/CM/ALM Mimarı Bob Aiello, “DevOps dönüşümü, sürekli teslimat boru hattı ve sistem güvenilirliğini sağlamak için hem kültürel bir değişim hem de teknik yenilikler gerektirir. DevOps’a endüstri standartlarına ve çerçevelerine uygun tam bir yaşam döngüsü yaklaşımını tartışırken, hem grup hem de etkin DevOps için gereken süreç sorunlarının yanı sıra kod ve altyapı gibi etkili teknik yeteneklerin yönetilmesi için gerekli stratejileri içeren güvenilir ve güvenli uygulamalar oluşturmaya yardımcı olur” şeklinde görüş belirtti.

İkincisinin 4-5 Haziran 2020 tarihinde yapılması planlanan etkinlik sırasında konuşmacılarla yaptığımız röportajları aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.