Devlet Ağlarının Neden Çok Yörüngeli SATCOM’a İhtiyacı Var?

Kırk yılı aşkın bir süredir uydu tabanlı hizmetler sağlayan SES, ABD ve önemli Avrupa savunma kurumlarının yanı sıra küresel uluslar üstü kuruluşlar dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerle birlikte çalışmaktadır. SES, yüksek verimli, düşük gecikmeli Orta Dünya Yörüngesi (MEO) ve Yer Sabit Yörünge (GEO) uydularından oluşan çok yörüngeli ağı aracılığıyla, devlet uygulamalarını en iyi şekilde desteklemek amacıyla kapsama alanı, aktarım hızı ve gecikme süresi bakımından farklılık gösteren esnek çözümler sunabilmektedir. Ayrıca SES, X-band ve Mil-Ka bandı ile GovSat-1 (Lüksemburg Hükümeti ile SES arasındaki kamu-özel girişimi tarafından yönetilen) gibi özel hükümet yeteneklerini kullanarak gelişmiş güvenlik katmanları sağlayabilmektedir.

Savunma ve güvenlik açısından bakıldığında, SES’in çözümleri, ISR (İstihbarat-Gözetleme-Keşif), donanma gemileri ve hareket halindeki diğer araçlar için uygulamalar ve duraklamadaki iletişimi desteklemektedir. SES, sahada konuşlandırılmış personelin, geri erişim de dahil olmak üzere, ihtiyaç duyulan her yerde ve her zaman gerekli bağlantıya sahip olmasını sağlar. Uydu ağları performansından, erişiminden ve güvenliğinden yararlanarak, harp sahası operasyonları için uçtan uca bulut hizmetleri sunabilmesinin yanı sıra Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zekanın (AI) avantajlarını karasal internet ve diğer kamuya açık ağlardan bağımsız olarak son kullanıcıya ulaştırabilmektedir.

Tamamen finanse edilmiş O3b mPOWER takımyıldızı şu anda nihai yapım aşamasındadır ve 2022’nin sonunda hizmet vermeye başlayacaktır. O3b mPOWER, SES’in bir NGSO (yer sabit olmayan yörünge) olan MEO’daki mevcut O3b takımyıldızının kanıtlanmış ticari başarısına dayanan ikinci nesil iletişim sistemidir.

SES Networks Devlet Çözümleri Türkiye ve Orta Asya İş Geliştirme ve Satış Müdürü Nejla Bilge Atila konuyla ilgili şunları söyledi: “O3b mPOWER, hizmeti neredeyse her yere getirerek, 40 Mbps’den birden çok Gbps’ye kadar değişen yüksek performans, ölçek ve verim getirecek. Eşi görülmemiş bir hizmet esnekliği elde etmek için uzay mekiği, yer sistemleri, akıllı yazılım odaklı ağ yönetimi, kontrol ve otomasyonda yenilikleri uygulamaya koyduk. Bu kapsamda kapasite, ihtiyaç duyulan yere dinamik olarak tahsis edilebilir ve devlet müşterilerinin kullanım durumu ve ihtiyacına göre ileri ve geri dönüş yolu bant genişliği optimize edilerek kontrol edilebilir.”

O3b mPOWER’lar, ISR, deniz veya AI özellikli bulut hizmetleri gibi gelişmiş MilSatCom uygulamaları için yepyeni bir dizi yeteneği desteklemek amacıyla erişim, kapasite, esneklik ve ölçek getiriyor. Örneğin ISR kullanımında, görevlerin performansı, insansız hava araçlarının (İHA) sağlam bağlantı eksikliği nedeniyle sınırlıdır. Yeni nesil İHA’lar, ISR’nin daha fazla sayıda sensör ve daha yüksek çözünürlüklü veri gereksinimleri ile İHA’lara giderek daha fazla bağımlı hale gelmesi nedeniyle, birim başına 100 Mbps’nin üzerine kolayca ihtiyaç duyacaktır. İHA’ların küresel olarak hükümetler tarafından benimsenmesi, on yıl öncesine kıyasla %58 artmıştır ve küresel SATCOM hizmet içi birimleri, NSR’nin tahminine göre 2029 yılına kadar iki katından fazlasına çıkarak 10.000’in üzerine ulaşacaktır. O3b mPOWER bağlantısıyla kullanıcılar yalnızca tam sensör ve veri paketinden yararlanmakla kalmayacak, aynı zamanda operasyonel verimlilik, güvenlik ve esneklik için optimize edilmiş bir ağ üzerinden görev gereksinimlerini uçuşun ortasında alabilecek, işleyebilecek ve potansiyel olarak ayarlayabilecekler. Ayrıca bulut uygulamalarının artan kullanımı tarafından yönlendirilen, araç “hareket halindeki iletişimler” ve deniz alanlarındaki hükümet mobilite gereksinimlerine yönelik artan bir talep söz konusudur. İşte O3b mPOWER sistemi, bu görevler için yepyeni bir durumsal farkındalık düzeyi sağlayarak, görev erişimini ve etkinliğini genişletecektir.

Atila, “O3b mPOWER uydu bağlantısına erişmek amacıyla, en yüksek kalitede bulut için optimize edilmiş, uçtan uca performans sunmaya özel gelişmiş yer terminali teknolojilerine ve karasal ağ bağlantısına da yatırım yaptık. Genişletilmiş bir değer önerisi olarak, devlet müşterileri bu hizmetlerimiz sayesinde özel ağ geçitlerine sahip olma ve bağımsız ağlarının esnekliğini sağlama seçeneğiyle ağları üzerinde gelişmiş kontrol seviyeleri elde edebilirler” diyerek sözlerini tamamladı.