Citrix’ten Hibrit Çalışmayı Destekleyecek Güvenli Erişim Çözümleri

Yeni, bulut tabanlı Zero Trust Ağ Erişimi hizmeti tüm uygulama, veri ve cihazları koruyarak çalışanların istedikleri yerde ve istedikleri gibi güvenli ve üretken bir şekilde çalışmalarına olanak tanıyor.

Çalışanlar günümüzde çalışacakları yeri ve çalışma biçimini seçme özgürlüğü ve kesintisiz, üretken bir deneyim istiyorlar. BT bir yandan ortamın güvenliğini sağlarken diğer yandan da bu beklentiyi karşılama sorumluluğu taşıyor. Bu epey zorlu bir görev. Citrix Systems, bu görevin yerine getirilmesine katkıda bulunmak amacıyla yeni güvenli erişim çözümlerini pazara sunuyor. Şirket bugün Citrix Secure Private Access hizmetinin pazara sunulacağını duyurdu. Yönetilen, yönetilmeyen cihazlardan ve çalışanların kendi cihazlarından uygulama ve verilere erişimi koruyan bu yeni bulut tabanlı Sıfır Güven Ağ Erişimi (ZTNA) hizmeti, çalışanların bulundukları yerden ve istedikleri gibi, güvenli, güvenilir ve üretken bir şekilde çalışmalarını sağlıyor.

CDW Entegre Teknoloji Mimarisi Uygulama Lideri olan Kyle Davies, “Günümüzde çalışanlar her şeyden çok basit bir deneyim ve deneyimlerini aksatmayan ya da onları yavaşlatmayan, yalnızca işe yarayan bir teknoloji istiyorlar,” diyor. BT, kullanıcıların isteklerini yerine getirmek istiyor ancak geleneksel çözümler bunu zorlaştırıyor. Bağımsız araştırma şirketi ESG’de siber güvenlik analisti olarak çalışan John Grady, “Günümüzün dinamik kurumsal ortamlarında statik BT altyapısını korumak için tasarlanmış çözümler, kritik varlıkları korumada ve iyi bir son kullanıcı deneyimi sunmada yetersiz kalıyor,” yorumunda bulundu ve. “Bulut tabanlı sıfır güven ağ erişimi çözümü, uygulamanın sınırlarını uca (edge) kadar genişleterek performansı geliştirebilir, merkezileştirilmiş ilke yönetimiyle verimliliği artırabilir ve en nihayetinde sıfır güven ilkelerinin uygulanmasıyla güvenliği iyileştirebilir” dedi.

Güvenli, Üretken Hibrit Çalışmaya Olanak Sağlıyor

Damgalama, pano erişimini önleme, tuş kaydedici ve kötü amaçlı ekran yakalama yazılımlarından koruma ve tarayıcı yalıtımı gibi güvenlik kontrolleriyle birlikte yeni uyarlanabilir kimlik doğrulama ve erişim ilkelerinden yararlanan Citrix Secure Private Access çalışanların tutarlı, güvenilir bir şekilde mümkün olan en iyi performansı gösterebilmek için ihtiyaç duydukları tüm uygulama ve verilere basit, bağlama göre erişmelerini sağlıyor. BT, bu hizmeti kullanarak:
• Kullanıcılara, en az yetkiyle erişim bağlamında sıfır güven ilkeleri temelinde erişim sağlayabilir
• İşin yapılması için kullanılan cihazlarda esneklik ve seçme hakkına izin veren güvenlik konrollerini etkinleştirebilir
• Bütün erişim türlerini ve iş senaryolarını destekleyebilir
• TCP, tarayıcı tabanlı ve sanal masaüstü altyapısı da dahil olmak üzere bütün uygulama türlerine erişimi, çoklu bulut ortamları genelinde birleşik bir şekilde güvenli halde tutabilir

BT, bunu çalışanlar açısından tam anlamıyla şeffaf bir şekilde gerçekleştirebilir. Böylece çalışanlar bilgilerinin ve cihazlarının güvende olduğundan emin olarak karmaşıklıktan ve dikkatlerini dağıtan uyaranlardan uzak bir şekilde çalışabilirler.

Çalışan Deneyimini Geliştiriyor

BT, çalışanların birden çok kez oturum açmayı yönetme ve birden çok uç nokta aracısı kurma ihtiyacından, kullanabilecekleri cihazlar ve bağlanabilecekleri konumlara ilişkin kısıtlamalara kadar işle ilgili birçok faktörün yol açtığı zorlukları ve engellenme duygusunu da ortadan kaldırabilir. BT, yerel tarayıcıların ya da her türlü cihazda bir aracının kullanılması yoluyla uygulamalara anında ve kesintisiz erişim sağlayarak bunu başarabilir.

Sıfır Güvene Dayalı ve Modern BT’ye Geçiliyor

Citrix Secure Private Access hizmeti ayrıca, uzaktan çalışma ortamlarının gerektirdiği uygulamaların güvenliği konusunda modern, sıfır güven yaklaşımına olanak tanımak üzere benzersiz bir şekilde tasarlandı, çünkü bu hizmet:
• Kullanıcı davranışlarına ve erişim kalıplarına dayalı olarak uyarlanabilir bir şekilde en az yetkiye sahip erişimi sunar
• Kullanıcı faaliyetlerini sürekli olarak izler, değerlendirir ve saptanan anomalilere dayalı olarak güvenlik kontrollerini otomatik hale getirir
• Ortamın tamamında birleşik yönetim ve dağıtılmış uygulama yapılmasını sağlar

Etiketler: ,