“Çalışanların Performans Ödülleri Yüzde 100 Arttı”

Enterprise Next röportajlarında konuğumuz Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro oldu.

Salgın, iş hayatında köklü bir değişimi beraberinde getirdi. Dünya genelinde şirketlerin çoğu hibrit çalışma modeline geçiş yaparken, yeni sistemde çalışan motivasyonunu, bağlılığını ve verimliliğini artırmak için ise her zamankinden daha fazla takdir ve ödüllendirme sistemlerine odaklanıyor. Türkiye’nin lider takdir ve ödüllendirme şirketi Momento’nun verilerine göre 2021 yılının ilk 6 ayında şirketlerin çalışanlarına ayırdıkları performans ödüllerinde yüzde 100, ayni yardım bütçelerinde yüzde 50 oranında artış yaşandı. Şirketler esnek yan haklarda ise bu yılın ilk yarısında kişi başı ortalama verilen tutarları yüzde 30 oranında artırdı.

Ödüllendirme sistemleri dijitalleşti

Bu yeni düzende işgücü rekabetinin oldukça fazla arttığını ve bu noktada şirketlerin yoğun bir biçimde ödüllendirme sistemlerine talep gösterdiklerini ifade eden Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro, şöyle konuştu:
“Ayrıca salgının ardından şirketlerde kâr odaklılık yerini değer odaklı bir yaklaşıma bıraktı. Bu süreçte kurumların önceliği çalışanlarının sağlığı ve güvenliği oldu. Salgın süreciyle birlikte ödüllendirme sistemlerinde daha önce var olmayan teknoloji ve mobilya yardımı, fatura ödemeleri gibi yeni yan haklar gündeme geldi. Erzak kolisi, çikolata kutusu, çiçek, hediye çekleri, koçanları ve hediye kartları gibi fiziki hediyeler yerini dijital çözümlere bıraktı. Hem şirket ve çalışanların dijital ödüllendirme sistemlerine artan talepleri hem portal sistemlerinin hayatımıza girmesi ile de daha çok perakendeci dijital kod sağlamaya başladı.” Geçmişte bireyler tarafından kullanılan dijital cüzdanların günümüzde şirketlerin de ödüllendirme sistemlerine dahil ettiği bir çözüm olarak öne çıktığını ifade eden Zeynep Dağlı Kastro “Momento’nun dijital cüzdan olarak adlandırabileceğimiz portal çözümlerine talebin salgın sürecinde yüzde 1760 artış göstermesi de ödüllendirme sistemlerindeki dijital çözümlere yönelişin bir göstergesi niteliğinde” dedi.

“Dijital ödüllerin toplam ücret peketindeki yeri artacak”

Çalışanlara dijital olarak dokunmanın günümüzde bir tercih olmaktan öte zorunluluk haline geldiğine dikkat çeken Zeynep Dağlı Kastro, “Momento mobil uygulamamızın güncel versiyonunu salgın sürecinde çalışanlarla buluşturduk ve anlık kullanıcı datamıza baktığımızda gördük ki kullanıcılar web üzerinden portal kullanımının neredeyse 3-4 katı kadar mobil uygulamayı tercih ediyor. Bu nedenle dijital ödüllerin toplam ücret paketindeki yerinin artacağını öngörmekle birlikte yakın gelecekte ülkemize giriş yapacak bazı teknolojiler sayesinde kartlı sistemlerde çok daha kuvvetli ve esnek bir altyapıya kavuşacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

“Teknoloji ve müşteri memnuniyeti odaklı yatırımlarımız sürecek”

Momento’nun finansal sonuçlarını da değerlendiren Zeynep Dağlı Kastro, “2020 yılı salgına rağmen hedeflerimizi tutturduğumuz ve hızlı büyümemizi sürdürdüğümüz bir yıl oldu. Dijitalleşmenin büyük bir önem kazanması ve bizim de müşterilerimizin bu kapsamdaki taleplerine hızlı cevap verebilmemiz sayesinde geçen yıl net kârımız bir önceki seneye göre 4,5 kat arttı” dedi. 2021 yılında da insana, teknolojiye, müşterilerimizi daha da memnun edebilmeye yönelik yatırımlarının süreceğini vurgulayan Kastro, 2021 yılında bütçelerinde yaklaşık 3 kat bir büyüme hedeflediklerini belirtti. Kastro ayrıca, Momento olarak geçtiğimiz aylarda FinTech sektörünün öncü markası Param ile ortaklığa gittiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:
“Momento ve Param ortaklığıyla sektörde artık çok daha güçlü bir konumda bulunuyoruz. Daha geniş üye iş yeri ağının yanında birçok indirim noktasında güç birliği içerisinde olmamız sayesinde Momento ayrıcalıklarını daha fazla kullanıcıya ulaştırıyoruz. Özellikle kart tarafında, iş ortaklarımıza kusursuz ve bolca kazandıran bir deneyim yaşatıyoruz.”

Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro ile gerçekleştirdiğimiz sohbeti aşağıdan izleyebilirsiniz.