Bulut, Elektrik Tasarrufunun da Önünü Açtı

Salgınla birlikte dijital dönüşüm artık çağın gereği haline geldi. KOBİ’lerin çok daha düşük bütçelerle verimli bilgi teknolojileri hizmetini alabilmenin yolu bulut teknolojilerinden geçiyor.

Bulut teknolojileri sayesinde KOBİ’lerin yüksek teknolojiden uygun maliyetlerle faydalandığının altını çizen DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, hem maliyet hem de kullanım kolaylıkları açısından KOBİ’lere sağladığı avantajlar nedeniyle bulut teknolojisi kullanan yazılımların satışlarının arttığını belirtti.

Bulut teknolojisinin kullanıcılar için avantajları arasında donanım yatırımı ve güvenliğin de bulunduğunu sözlerine ekleyen Onay, “Türkiye teknoloji ve enerji konusunda maalesef dışa bağımlı. 7×24 çalışan bir sunucu çalıştığında KOBİ’ye maliyeti yaklaşık yıllık 2.400 TL. Bulut teknolojisinin getirdiği en önemli avantajlardan biri sağladığı tasarruf. Yerleşik yazılım kullanan bir KOBİ’nin bir donanım, sistem alması, yedekleme sistemi kurması gerekli. Oysa ki işletmeler, DİA’nın donanım yatırımı ile yüzde 99’luk bir verimlilik sağlayarak sistem maliyetlerinden de tasarruf edebiliyor. Öte yandan 100 bin KOBİ bulut teknolojisi kullandığı takdirde ekonomiye yıllık 200 milyon TL elektrik tasarrufu sağlarken, 300 milyon dolarlık ilk yatırım donanım maliyeti ve 60 milyon dolarlık yıllık donanım ithalatını da engellemiş oluyor” dedi.

Teknik olarak da güçlü, esnek ve detaylı bir altyapıları olduğuna değinen Onay; “Kurumumuzdan hizmet alan firmalar, büyüdükçe ya da farklı alanlarda faaliyet göstermeye başladıkça tam entegre bir şekilde tüm süreçlerini uçtan uca yönetebiliyor. Ayrıca verilerinin güvenliği konusunda da çok rahatlar” şeklinde konuştu.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?