Bir Ekran, Tek Vitrin Onlarca Ürün

Sistem 9 yönetimi, mağaza sahiplerine, hem vitrinde hem de mağaza içinde dijital çağa uygun çözümler sunuyor. Sistem 9 Genel Müdür Yardımcısı Suzi Baharti, “Geliştirdiğimiz yenilikçi sistemler sayesinde mağaza sahiplerine vitrinlerinde onlarca ürünü tek ekranda gösterebilme, mağaza içinde ise müşteriye farklı bir deneyim yaşatma imkânı sunuyoruz” diyor.

Günümüzde perakende mağaza zincirleri, e-ticaret sitelerinin artan tehditleriyle mücadele ediyor. Perakende mağaza zincirleri sahipleri, akıllı telefonlarla artık alışveriş işini parmaklarının ucuyla çözen yeni nesil tüketiciyi mağazanın içine çekecek farklı arayışlara yöneliyor.

Sistem 9 Genel Müdür Yardımcısı Suzi Baharti, mağaza sahiplerinin e-ticaret seçeneklerini de içeren müşteriye farklı deneyimler yaşatıp onları tatmin edecek çözümlere odaklanması gerektiğini söylüyor. “Geleceğe Taşıyan Dijital Çözümler” ilkeleri doğrultusunda perakende mağaza zincirleri sahiplerine kişiye özel satış sürecini başlatan çözümler sunduklarını belirten Baharti, şu bilgiyi veriyor: “Geliştirdiğimiz yenilikçi çözümler, mağaza sahiplerine dar alana sahip vitrininde bile onlarca ürününü sergileme imkânı sunuyor. Üstelik vitrine koydukları dijital ekrandaki ürün veya modelleri, ek maliyete katlanmadan anında güncelleyebilirler. Tüm mağazaların vitrinlerine uygulanabilen ‘İnteraktif Vitrin’ çözümümüz var. Bununla ürün ve kampanyalarını müşterilere vitrinin önünden daha ayrıntılı sunabilirler. Sistem içeriye, vitrin camı arkasına kuruluyor. Dışarıdan camın üstünden dokunmayı algılayabilen ekran sayesinde içeri girmek istemeyen müşterileri bile yakalayabiliyor. İşletme sahipleri ekranlara yansıtacakları ilgi çekici sunumlarla müşterinin içeri girmesini sağlıyor.”

Çözümlerinin mağaza içinde de işletme sahiplerine çeşitli kolaylıklar sağladığını hatırlatan Baharti açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Mağazaya yerleştirdiğimizdijital ekranlar bir kameraya sahip. Müşteri ekranın önüne geldiğinde, karşısına onun cinsiyeti veya yaşına göre özel yayın yapıyor. Çok katlı mağazalarda işletme sahibi, farklı katlardaki dijital ekranlara müşteri profiline göre farklı ürünleri yansıtabiliyor. Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranlarımız gelişmiş bir teknolojiye sahip. Bunlar satış noktalarını genişletirken, stok bilgilerini de anında mağaza sahiplerinin önüne getiriyor. Dijital ekranlar, her ölçekteki işletme sahiplerine mağaza içi etkileşimli teknolojileri kullanarak fayda sağlıyor. Örneğin, işletme sahibi belli bir üründe veya stokta kalmasını istemediği bir üründe promosyon yapıp etkili bir satış yapabiliyor. Mağaza içindeki ekranlar, önüne gelenin cinsiyet ve yaşını algıladığı için mağaza sahibine uygun kişiye uygun ürünü gösterme imkânı sunuyor.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?