Aydın Köksal Onuruna “Bilim Ödülü”

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), derneğin kurucu başkanı ve ‘bilişim’ kelimesinin isim babası Prof. Dr. Aydın Köksal’ın onuruna ‘bilim ödülü’ verdi. TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, ömrünü bilime ve Türkçeye adayan Prof. Dr. Aydın Köksal’ın dilimize, 2 bin 500 bilimsel sözcüğü kazandırdığını belirterek, “Dilimiz bizim hazinemiz, Aydın Köksal ise bu hazineye önemli katkılar sağlamış bir değerimiz” dedi.

Türkiye bilişimine yön veren TBD, gerçekleştirdiği “35’inci Ulusal Bilişim Kurultayı”nda, ‘Prof. Dr. Aydın Köksal Ödülleri’ yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Ödüller; “Bilgisayar Mühendisliği Bilim Ödülü”, “Özgün Yerli Yazılım Ödülü” ve “Yazılım Dışsatım Ödülü” olmak üzere 3 kategoride verildi.

Özgün Yerli Yazılım Ödülü’nü ATAR (Automated Threat Analysis and Response), Bilgisayar Mühendisliği Bilim Ödülü’nü Prof. Dr. Albert Levi, Yazılım Dışsatım Ödülü’nü (Kriminal Laboratuvar Yönetim Sistemi) Verisis A.Ş. Genel Müdürü Aydın Kolat aldı.

“Aydın Köksal’ı Kendimize Örnek Edinmeliyiz”

Prof. Dr. Aydın Köksal, bilgisayar, bilgi işlem, bilişim, yazılım, çevrimiçi, yazıcı, bellek, donanım, iletişim, komut, bellek konumu, işletim gibi 2 bin 500’den fazla bilimsel sözcüğü Türkçeye kazandıran bir isim. ‘Prof. Dr. Aydın Köksal Ödülü’ hakkında bilgi veren TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, şunları söyledi:
“Prof. Dr. Aydın Köksal, sadece kurucusu olduğu TBD için değil ülkemiz için de, kendini bilişime ve Türk diline adayan bir değerimizdir. Dilimizi zenginleştirmiş, Türkiye’yi bilişim alanında aydınlatan isim olmuştur. 280’i aşkın bilimsel yayını olan Prof. Dr. Köksal, halen ülkemize ve dilimize olan katkılarını sürdürmektedir. Günümüzde artık ulusal diller yok oluyor, değişime uğruyor. Bu nedenle, Aydın Köksal’ı kendimizi örnek edinip değerlerimize sahip çıkmalıyız.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?