Aruba, SD-Branch İnovasyonlarıyla Dijital Perakende Deneyimine Sınıf Atlatıyor

Aruba SD-Branch çözümü ile perakende operasyonlarının kesintiye uğramaması amacıyla sıfır güven politikası ve bulut bazlı yeni yönetim becerilerini geliştiriyor.

Bir Hewlett Packard Enterprise, şirketi olan Aruba bugün, büyük dağıtık perakende ağların daha güvenli, akıcı, basitleştirilmiş dağıtım ve yönetimini sağlayan SD-Branch çözümü için bir sonraki dönüm noktasını açıkladı.

Şirketin Uç Teknolojilerden Buluta stratejisinin kritik bir ögesi Aruba’nın SD-Branch çözümü, Aruba Branch Gateways’i, Aruba Central bulut yönetim platformuyla birleştiriyor. Böylece, SD-WAN için tek bir noktadan kontrol ve yönetim, kablolu ve kablosuz ağ yönetimini güvenli hale getiriyor. Mağazaların bağlanabilirliğini büyük ölçüde basitleştiren bu inovasyonlar şunlar:

• Kimlik bazlı saldırı tespiti yapan ve mağaza içi ağda Sıfır Güven Politikasıyla güvenlik ihlallerinin önlenmesini sağlayan, Aruba’nın eşi benzeri olmayan birleşik dağıtım kanalı savunma becerilerinin genişletilmiş hâli
• Birleşik uç teknolojilerden bulut yönetiminin ve bulut iş yüklerine bağlanabilirliğin güvenlik altına alınması için Aruba Central’daki SD-Wan Orchestrator’a yapılan yeni iyileştirmeler
• LTE’nin de dahil olduğu gömülü hücresel ağ ile kesintisiz bağlanabilirlik sağlayan mağazalardaki yeni ağ geçitleri

Perakende şirketlerindeki BT ekipleri, online mağazalar ve pazar yerleriyle rekabet edebilmek için fiziksel mağazalardaki dijital dönüşümü gerçekleştirmek ve “mağazayı müşteri deneyiminin tam merkezine yerleştirmek”1 için büyük bir baskı altındalar. Bunu başarmak için, müşteriye mağaza içinde kişiselleştirilmiş ve kapsayıcı bir deneyim sunmak adına yeni nesil teknolojilerden faydalanıyorlar. Ancak mağazalarda yeterli teknik personel bulunmaması işlerini zorlaştırıyor. Hâl böyle olunca, perakende noktalarındaki bağlanabilirlik, güvenlik ve yönetimden sorumlu BT personelinin, mağazasındaki ağ mimarisini yeniden ele alması gerekiyor. İşte bu yüzden, LAN, WAN ve bulut bağlantısını otomatikleştiren ve koruyan birleşik uç teknolojilerden bulut mimarisi, operasyonel verimliliği artırmak ve IT personelinin eksikliğini gidermek için en önemli görevi üstleniyor.

“Perakende mağazalarımız uluslararası pazarlarda büyüdükçe, müşterilerimize benzersiz bir alışveriş deneyimi sunma hedefiyle teknolojiyi kullanmak için seferber olduk” diyen Vera Wang CIO’su Stewart Ebrat sözlerine şöyle devam etti; “Aruba’nın SD-Branch çözümünün güvenli, dağıtımı kolay ve merkezi yönetim altyapısının sağlam temeliyle, müşterilerimizi telefonları aracılığıyla tanıyıp, onlarla daha iyi bir etkileşim kurabileceğiz; böylece mağaza personelimiz, mağaza içerisindeki müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesine ve dönüşümüne yardımcı olabilecek.”

Perakende Mağazalarına Sıfır Güven Politikasını Getirmek

Perakendeciler, alışveriş deneyimini iyileştirme adına mobilite ve IoT gibi dijital teknolojilere kucak açarken aynı zamanda, yeni güvenlik tehditleri ve gittikçe artan siber saldırılarla da karşı karşıyalar. Geleneksel güvenlik teknikleri, yeni ve sürekli değişen tehditlere cevap verebilecek şekilde tasarlanmadı. Birçok BT ekibi, ağın içinden ya da dışından kimseye güvenilmemesini şart koşan Sıfır Güven Politikası yapısını benimsiyor. Sıfır Güven Politikası, kimlik ve görev bazlı trafiği segmentlere ayıran ve güvenlik durumunu erişim politikalarına karşılık gelen gerçek zamanlı gözetleyen ve bu politikaları düzenleyen bir motor içerir. Buna ek olarak, Uç Teknolojilere Güvenli Erişim Hizmeti (SASE) yaklaşımıyla, BT ekipleri güvenlikte iyileştirme sağlar; kurumların dinamik güvenli erişim gereksinimlerini desteklemek için ağ güvenliği işlevleri WAN yetenekleriyle birleşir.

Aruba, pazar lideri olan görev bazlı erişim teknolojisi ve Dinamik Segmentasyon’u, Sıfır Güven Politikası ilkeleriyle destekliyor. Bu, ağ genelinde yazılım tabanlı mikro segmentasyon yapılarak, mağazalarda ve kampüs çevresinde kullanıcıların, cihazların ve uygulamaların ağ bağlantısında tür ya da lokasyon bazlı değil, görev bazlı izole edilmesi demek. Aruba, birleştirilmiş mağaza savunma yeteneklerini, Aruba’nın ClearPass Policy Manager ve Policy Enforcement Firewall ile entegre olan yeni IDS/IPS işlevselliği ile geliştiriyor. Görev tabanlı erişimden yararlanan Aruba, geleneksel saldırı tespit ve önleme yöntemlerine kimlik tabanlı tespit boyutunu ekleyerek, güvenlik ekiplerinin gelen uyarılara karşı daha dikkatli olmalarını sağlar.

Etiketler: ,

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?