5G, Yapay Zeka, Bulut ve Edge için İlk Intel Yapılı ASIC Duyuruldu

Intel FPGA Teknoloji Günü’nde, Intel 5G, yapay zeka, bulut ve edge iş yüklerinde uygulama performansını hızlandırmaya yardımcı olacak yeni, isteğe göre uyarlanabilir çözümünü duyurdu. Yeni Intel  eASIC N5X, Intel FPGA uyumlu bir sabit işlemci sistemine sahip ilk yapılandırılmış eASIC ailesi. Intel eASIC N5X, müşterilerin hem özel mantıklarını hem de tasarımlarını — FPGA içindeki yerleşik sabit işlemciyi kullanarak-yapılandırılmış ASIC’lere taşımalarına yardımcı oluyor ve daha düşük birim maliyeti, daha hızlı performans ve daha düşük güç tüketimi gibi avantajlar sağlıyor.

FPGA’lar, müşteri tasarımları için en kısa pazara sürüm süresi avantajını ve en yüksek esnekliği sunarken, ASIC’ler ve yapılandırılmış ASIC cihazları, en düşük güç tüketimi ve maliyetle en iyi donanımı optimize edilmiş performansı sağlıyor. FPGA’lar çevik yenilikleri mümkün kılmak için ideal ve gelecek nesil teknoloji keşiflerine giden en hızlı yol. FPGA’ların programlanabilirliği, müşterilerin özel iş yükleri için hızlı bir şekilde donanım geliştirmelerine ve zaman içinde değişen standartlara uyum sağlamalarına yardımcı oluyor- aynen 5G’nin pazara sürülmesinin ilk aşamalarında ve açık RAN uygulamalarına doğru geçişte olduğu gibi.

Yeni yenilikçi Intel eASIC N5X cihazları, FPGA’lara kıyasla yüzde 50’ye kadar daha düşük çekirdek gücü ve yüzde 50’ye kadar daha düşük maliyet sunarken, ASIC’lere kıyasla daha hızlı pazara sürüm süresi ve daha düşük tek seferlik mühendislik maliyetleri sağlıyor.

Intel’in Yeni Açık FPGA Yığını Özel Platformların Geliştirilmesini Kolaylaştırıyor

Intel FPGA Teknoloji Günü’nde, Intel ayrıca, donanım, yazılım ve uygulama geliştiricilerinin özel hızlandırma platorm ve çözümleri yaratmalarını kolaylaştıracak, git havuzları aracılığıyla sunulan ölçeklenebilir, kaynak erişimli donanım ve yazılım altyapısı yeni Intel Open FPGA Yığınını (Intel OFS) tanıttı. Ayrıca Intel OFS, kodların daha etkin kullanımını sağlamak, geliştirme sürecini ve kurulumu hızlandırmak için standard arayüzler ve API’ler de sunuyor.

Intel Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Programlanabilir Çözümler Grubu Genel Müdürü Dave Moore konuyla ilgili olarak, “FPGA’ler her zaman geliştiricilerin edgeden buluta kadar her ortamdaki iş yükleri için en yüksek güç, performans ve Toplam Sahip Olma Maliyeti sunan isteğe özel uyarlanmış donanımlar sunmalarını sağladı ve bunu yapmaya da devam edecek. Erken erişim programına dahil olan müşterilerimizin olumlu geri bildirimleri sonrasında, Intel Açık FPGA Yığınını pazara sunmaktan dolayı heyecanlıyız. Intel Açık FPGA Yığını hem geliştirme sürecini önemli düzeyde kısaltacak hem de iş yüklerini hızlandırmak isteyen müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için kod ve donanım tasarımının yeniden kullanılabilme sayısını arttıracak” dedi.

FPGA donanım tasarımı, Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemciye uygun yazılım yığını ve uygulama iş yüklerinden oluşan her yeni FPGA tabanlı hızlandırma platformunun geliştirilmesinde karşılaşılan zorluk ne kadarın sıfırdan yaratılması gerektiği ne kadarın yeniden kullanılması ya da lisansla alınması gerektiğine karar vermektir.

Bir sonraki projeleri için yeni Intel OFS’yi denemek isteyen ya da Erken Erişim Programı hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen geliştiriciler Intel’in satış temsilcileri ile irtibata geçebilir. Intel OFS için Erken Erişim Programı 2021’in büyük bölümünde devam edecek.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?