2019 Neler Getirecek?

“Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan çok kritik ve önemli bir noktadayız. Neden bu coğrafi avantaj, internet dünyası açısından da bir avantaja dönüşmesin”

45 Terabiti aşan bağlı kapasite ve 2000’den fazla bağlı port sayısı ile DE-CIX için 2018 oldukça başarılı bir yıl oldu. Yüzde 30 dolaylarında olan toplam büyüme rakamları, DE-CIX’in yeni lokasyonlar, yeni siteler, yeni hizmetler ve dolayısıyla yeni müşteriler ekleyerek ekosistemini büyütmek için yürüttüğü çalışmaların bir sonucu.

Yeni Lokasyonlar ve Daha Fazla Site

2018 yılındaki başarısını takiben DE-CIX, 2019 yılında birbirine bağlı altyapısını önemli olan diğer pazarlarda da konumlandırarak başarı ivmesini devam ettirmeyi öngörüyor. Halihazırda Lizbon ve Delhi, Kolkata ile Chennai olmak üzere Hindistan’da üç yeni lokasyonda da faaliyet göstermeye başlayan DE-CIX, ana bölgelerdeki erişimini genişletmek üzere, bulunduğu lokasyonlara yeni siteler eklemeyi planlıyor. Böylece ağlar, DE-CIX’e kolayca bağlanabilecek ve yeni ağların eklenmesi ile de halihazırda bağlı olan müşteriler için de DE-CIX ekosistemi çok daha değerli hale gelecek. DE-CIX’in başarısının büyük bölümü, operatör ve veri merkezi bağımsız bir internet değişim noktası olması nedeniyle çok büyük bir erişim imkanı sağlamasından kaynaklanıyor.

Güvenlik: DE-CIX Yönlendirme Sunucularında SRPKI Tabanlı Filtreleme

IP verimliliği ve ASN hırsızlığı açısından, yönlendirme sunucularında çok etkin bir filtreleme yapmak DE-CIX’in her zaman en önemli odak noktası. Bunu dikkate alarak DE-CIX, yönlendirme sunucularında SRPKI- tabanlı bir filtrelemenin nasıl uygulanabileceği yönünde detaylı çalışmalar yürütüyor. DE-CIX internet değişim noktalarında bu tür bir filtreleme uygulaması ile güvenliğin daha da üst seviyeye çıkması planlanıyor. Bu durumda DE-CIX’in yeni looking-glass hizmeti de SRPKI tabanlı filtrelemeye yapılan rotaların listelenmesi için daha da geliştirilecek.

100GE Yükselişte

Bülent Şen

DE-CIX Internet Değişim Noktalarında bulunan 2000 bağlı portun 300’den fazlası 100GE port. Şu anda bu 100GE portların çoğu, DE-CIX Frankfurt’a bağlı. DE-CIX’in 2019 planları arasında 100GE kapasitesini tüm lokasyonlara yayma çalışması da bulunuyor.
DE-CIX’in 2019 Türkiye planlarının da oldukça güçlü olduğunun altını çizen DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “DE-CIX İstanbul olarak, 2019 yılına çok hızlı başladık. İstanbul’da ilk defa 100GE erişim kapasitesine imza attık ve en yoğun trafiğimiz 99,1G oldu. 100GE kapasiteli erişim portumuz devreye girdiğinde trafiğimizi 100G’nin çok daha üstüne taşıyacağız. Diğer yandan DE-CIX’in bulut hizmetlerine olan talep de her geçen gün artıyor. AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud gibi bulut operatörlerinin henüz Türkiye’de bu hizmetleri sunmadıklarını göz önüne alınca şunu çok net söyleyebiliriz: DE-CIX İstanbul, şu an Türkiye’de bu bulut bağlantı çözümlerini en etkin ve en rekabetçi şekilde sunan tek şirket konumunda. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan çok kritik ve önemli bir noktadayız. Neden bu coğrafi avantaj, internet dünyası açısından da bir avantaja dönüşmesin. 2016 yılından beri Türkiye’de İstanbul’un dijital bir üs olması için faaliyet gösteriyoruz. Dünyanın lider internet değişim noktalarından biri olarak Türkiye’yi bölgenin geçiş yolu yapmak üzere bugüne kadar çok yol kat ettik. Amacımız 2019 yılında, Türkiye’de DE-CIX platformuna bağlanan ağ sayısını artırmak ve verinin Türkiye’de kalacağı çok daha güvenli bir internet ekosistemi yaratmak.”