2017 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri İçin Son Çağrı

2017’de onuncusu gerçekleşecek olan ve bir ay içinde başvurulara kapanacak olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde, bugün Açık yarışma kategorisinde yarışmaya katılan yeni fotoğraflardan oluşan yeni bir seçki basına sunuldu. Jüri üyeleri de hem dünyanın dört bir yanından Profesyonel, Açık ve Gençlik yarışmalarına hem de Ulusal Ödüllere katılan fotoğrafçılara tavsiyelerde bulundu.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri

Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından hayata geçirilen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olma özelliğini taşıyor. 2016’daki yarışma, 186 ülkeden gelen 230.103 fotoğraf ile rekor kırmıştı. Yılın Fotoğrafçısı unvanının sahibi İranlı foto muhabiri Asghar Khamseh olurken, Açık kategoride Yılın Fotoğrafçısı ödülü ise Japonya’dan Kei Nomiyama’nın olmuştu.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne tüm katılımlar www.worldphoto.org adresinden ücretsiz olarak yapılıyor. Yarışmaların son başvuru tarihleri ise şöyle:

  • 5 Ocak 2017 – Açık yarışma – 10 kategoride en iyi tek fotoğraf ödüllendiriliyor
  • 5 Ocak 2017 – Gençlik yarışması – önceden belirlenen tema çerçevesinde 12 – 19 yaşları arasındaki herhangi bir fotoğrafçı tarafından çekilen en iyi tek fotoğraf belirleniyor
  • 5 Ocak 2017 – Ulusal Ödüller – 60’ı aşkın ülkeden Açık yarışmaya katılan en iyi tek fotoğraf seçiliyor
  • 10 Ocak 2017 – Profesyonel yarışma – yarışmacılar 10 kategoride portföyleri bazında değerlendiriliyor

Kazanan isimler, 20 Nisan 2017’de Londra düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak. Ödüller arasında, en gelişmiş Sony dijital görüntüleme ekipmanları ve kazanan işlere 2017 ödülleri kitabında yer verilmesinin yanı sıra Profesyonel kategori birincisi için 25.000 ABD Doları ve Açık kategori birincisi için 5.000 ABD Doları tutarında nakit para ödülü de bulunuyor.

Kazanan ve finale kalan tüm fotoğraflar, aynı zamanda 21 Nisan – 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Londra’daki Somerset House’da düzenlenecek olan 2017 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi’nde de sergilenecek.

Sergi, aynı zamanda ödüllerin 2017 Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü sahibi ismin eserlerinden oluşan özel bir seçkiye ev sahipliği yapacak.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?