Huawei Türkiye Enterprise Tarafında Neler Planlıyor? [Mini Röportaj]

İstanbul’da düzenlenen Huawei Media Open Day etkinliğinde söz alan Huawei Türkiye Enterprise Genel Müdürü Robben Zeng, kurumsal alandaki planlarını ve gelecek vizyonunu Enterprise Next’e anlattı.

Huawei, dünya genelinde Media Open Day adıyla bilinen geleneksel medya buluşmasını 22 Ekim 2018’de İstanbul’da gerçekleştirmişti (detaylarını şurada sizlerle paylaşmıştık). Etkinliğin ev sahipleri arasında Huawei Türkiye Enterprise Genel Müdürü Robben Zeng de vardı. Kendisiyle kısa bir sohbet gerçekleştirdik, Huawei kurumsal iş biriminin Türkiye’deki durumunu ve planlarını sorduk.

“Huawei olarak Türkiye’de sadece 16 yıldır faaliyette olmamıza rağmen telekomünikasyon ve akıllı cihazlar konusunda çok büyük başarılar elde ettik” diye söze başladı Zeng. “Bundan sonra kurumsal iş kolunun da Huawei’nin Türkiye’deki büyümesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. İnsan kaynağına ve pazara yatırım yaparak, Türkiye’nin dijitalleşmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu nedenle Türkiye’de kurumsal hizmetler alanında yerimizi sağlamlaştırmak önemli önceliklerimiz arasında.”

Huawei’nin kurumsal stratejisi Servis olarak Platform (Platform as a Service – PaaS) yaklaşımını temel alıyor. Yani sundukları ürün ve hizmetleri bir araya getirerek bir çözüm platformu haline dönüştürüyor, bunu da servis olarak sunuyorlar. Bu servisler çoğunlukla bulut, büyük veri ve yapay zekanın birleşiminden oluşuyor. Zeng, bunu şöyle açıklıyor:

“Biz kurumsal alanda hedefimizi yeni nesil bilgi ve iletişim teknolojilerine (New ICT) liderlik etmek olarak belirledik. Burada yeni derken sunucu, depolama, yönlendirici, Wi-Fi, anahtarlama, bulut işletim sistemi gibi bileşenlerin kapalı bir ortamda bir araya geldiği yapılardan öte, yüksek teknolojinin sağladığı olanaklarla hayatın her alanında dijitalleşmeye öncelik veren çözümleri kastediyoruz. Odaklandığımız hizmetler arasında akıllı şehirler, güvenli şehirler ve akıllı kameralar gibi örnekler var. Bunları iş ortakları ekosistemimizle birlikte ihtiyaca göre düzenleyip hayata geçiriyoruz. Ankara’daki akıllı park, Samsun’daki akıllı trafik uygulamamız bunlara güzel birer örnek.”

Türkiye Dört Farklı İnovasyon Merkezine Sahip  Tek Ülke

Huawei Türkiye Enterprise Genel Müdürü Robben Zeng

Huawei’nin dünyanın dört bir yanında geliştirdiği teknolojileri Türkiye’ye hangi hızla aktardığını sorduk. “Türkiye bizim için stratejik önceliği olan bir pazar” dedi Zeng. “Geldiğimiz ilk günden beri Türkiye’ye yatırım yapıyoruz. Türkiye bugün Çin haricinde eğitim, Ar-Ge, OpenLab ve inovasyon merkezi olmak üzere dört farklı merkeze sahip olan tek ülke. Bunun yanında dünyanın dört bir yanındaki inovasyon merkezlerinden gelen bilgi birikimimizi de buraya aktarmaya devam ediyoruz.”

5G konusunu da buna örnek gösterdi: “Türkiye’nin 4.5G ile tanışmasında üstlendiğimiz önemli rolün ardından bugün kamu kuruluşları, regülasyon kurumları, üniversiteler ve operatörlerle bir araya gelerek 5G gibi yeni nesil teknolojileri hayata geçirmek için çalışmalarımıza başladık. 5G, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi konuları da daha fazla gündeme getirecek. Nesnelerin interneti kurumsal taraftaki önceliklerimizden biri olan akıllı şehirlerin hayata geçmesinde en önemli bileşenlerden biri. Kısacası Huawei’nin ürettiği teknolojileri hızla Türkiye’ye getiriyoruz, bu alanda bir gecikme söz konusu değil.”

Son olarak Enterprise Next okurları için bir mesajı olup olmadığını sorduk. “Biz Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için hizmet sunduğumuz alanlarda iş ortaklarımızla ve müşterilerimizle birlikte yürüyoruz” dedi Zeng. “Türkiye’nin dijital dönüşümünde sunduğumuz yeni nesil teknolojilere üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?