Huawei P30 Pro ile Amerika’da İki Hafta: Kamerayı Sanata ve Manzaraya Çevirdik

Geniş açı kamera ve 50 kat yakınlaştırma yetenekleriyle dikkatleri üzerine çeken Huawei P30 Pro ile Amerika’yı gezdik. Gittiğimiz yerlerden bol bol da fotoğraf çektik.

Enterprise Next sayfalarında daha önce Huawei Mate 20 Pro modeliyle Fener – Balat civarında ilk tanışmamıza dair izlenimlerimizi sizinle paylaşmış, ardından gerçekleştirdiğimiz Ayasofaya turu sırasında profesyonel fotoğrafçı Ömer Serkan Bakır’la oturup bu işin nereye gideceğini konuşmuştuk.

Bakır, konuşmamızda akıllı telefonların profesyonel makinelerin yerini almasının önündeki en büyük engellerden birini “yaklaştırma için kullanılan optik düzenekleri bu kadar küçük bir cihazın içine sığdırmanın mümkün olmayacağı” şekilde açıklamıştı. Tabii o zaman Huawei P30 Pro’nun hangi yenilikleri getireceği net olarak belli değildi.

Birkaç ay sonra, ilginç bir şekilde 5 kat optik yakınlaştırma yapabilen bir telefonla karşıladı Huawei bizi. Mühendisler incecik gövdeye optik bileşenleri yerleştirmek için oldukça ilginç ve yaratıcı bir tekniğe başvurmuşlardı. 45 derecelik ayna düzeneği ışığı telefonun içine yerleştirilmiş optik düzeneklere enlemesine gönderiyor, böylece optik yakınlaştırma için ihtiyaç duyulan alan derinliği dolaylı bir şekilde sağlanmış oluyordu. Buna da “Periscope Lens” adını vermişlerdi. Bu teknoloji sayesinde incecik bir cep telefonuyla 5 kat optik, 10 kat karma ve 50 kat dijital yakınlaştırma mümkün hale geliyordu. Etkileyici…

Kullanılan teknolojinin nasıl bir şey olduğu aşağıdaki videonun 45. saniyesinden sonra kısa bir an için görebilirsiniz. Eline geçen her şeyi maket bıçakla parçalayıp her videosuna da 2 milyondan fazla görüntüleme alan Jerry adlı vandalın girişimi haricinde bu teknolojiyi besleyen optik bileşenleri net bir şekilde gösteren başka bir görsele ulaşamamam da ilginç.

Huawei P30 Pro ile Amerika’da 2 Hafta

Huawei sağ olsun, bu cihazın bir örneğini incelememiz için bizlerle de paylaştı. Ben de aleti yanıma alıp New York, New Jersey, Washington ve San Francisco‘yu kapsayan geniş bir Amerika turunda, manzaralarla ve müzelerle dolu bir güzergahta bol bol fotoğraf çektim.

Amacım, sıradan bir turist olarak gündelik koşullarda bu modelin sağlayacağı yeni yeteneklerin seyahat boyunca biriktirdiğim anılara nasıl etki edeceğini görebilmekti. Genel olarak bu işin iki faydasını gördüm: Müze gibi yakınında durduğum ama belli bir mesafeden fazla yaklaşamadığım objelerin detaylarını yakalamak, bir de fiziksel olarak yaklaşmanın mümkün olmadığı uzak mesafelerdeki detayları yakın ve görünür kılmak.

Bundan sonrasını Huawei P30 Pro ile çektiğim fotoğraflar eşliğinde sizlerle paylaşayım.

Kapalı Alanda Çekim Örnekleri

Yukarıdaki galeri, New York Metropolitan Müzesinde farklı ışık koşullarında ve farklı galerilerde çektiğim fotoğraflardan örnekler içeriyor. Camekan arkasındaki mat ve parlak eserlerin objektife nasıl yansıdığını, geniş açının faydalarını ve renk doygunluğunu örneklerde görebilirsiniz.

Müzede sergilenen Colt Third Model Dragoon Percussion Revolver silahın üzerindeki etkileyici süslemelerin detayları, silah camekan arkasında olmasına rağmen optik yakınlaştırma yardımıyla ortaya çıkmaya başlıyor.

Müzede ortaçağdan kalma kalkanlar ve zırhlar olağanüstü detaylı süslemeler barındırıyordu. Huawei P30 Pro sayesinde bunları da yakından kayıt altına alma şansı buldum.

Cihaz loş ışıklı geniş alanlarda detayları yakalama konusunda oldukça iyi bir performans gösteriyor. Ortaçağ soylularına ait yatak odası tasviri buna güzel bir örnek.

Açık Alanda Çekim Örnekleri

Biraz da dışarı çıkalım. Yukarıdaki galeri örneğinde yaklaşmanın mümkün olmadığı bazı detayların geniş açıdan 50 kat yakınlaştırmaya kadar uzanan bazı örnekleri mevcut. Böylece gökdelenin 50’inci katından sallanan cismin havalandırma borusu olduğunu, uzaktaki binanın tepesinde yer alan heykelin detaylarını seçebiliyorsunuz. Binanın camı açık olsa çalışanların bilgisayar ekranı görünecek, neredeyse o derece.

Aradan bir tanesi modern sanat eseri gibi çıkmış.

Washington’da Beyaz Saray’da acaba Trump yerinde mi diye baktım, yokmuş. Dönüşte sürpriz şekilde başka bir yerde çıktı karşıma.

Bu arada Washington’daki 4 Temmuz kutlamalarında havai fişekler fırlatılırken çektiğim şu fotoğraf cihazın gece performansını özetler nitelikteydi.

Biraz da New York Intrepid Denizcilik ve Havacılık Müzesi, The Vessel, Wahington Smithsonian Havacılık ve Uzay Müzesi ve New Jersey Grounds for Sculpture açık hava heykel müzesinden fotoğraflarla galerileri sonlandırayım.

Bu galerilerde yakın çekim ve geniş açı örnekleri bulabilirsiniz. Geniş açı yakın çekim kadar önemli. Geniş açı olmasa ne rüzgar türbini pervanesini kadraja alabilirdim, ne uzay mekiği Enterprise’ı bu şekilde fotoğraflayabilirdim.

Alabildiğince Geniş, Olabildiğince Yakın

Geniş açı ve yakınlaştırma seçenekleri mobil cihazların kameralarında uzun süredir mevcut. Diğer yandan teknolojinin ilerlemesiyle birlikte alınan sonuçların giderek iyileştiğini görüyoruz ki, Huawei P30 Pro şimdilik bunu en iyi yapabilen modellerden biri. Düşük ışıkta çekim performansı olsun, geniş açı yetenekleri olsun, 50 kata kadar yakınlaştırma yetenekleri olsun övgüyü hak ediyor. Fotoğraf bir yana, üretim kalitesi ve estetik açısından da gayet başarılı bir cihaz.

Teknoloji bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bir sonraki adımın hangi yöne doğru olacağını merakla bekliyoruz.

Sizin de bu konuda söyleyecekleriniz mi var?